TJUG #107 – CI/CD i kontenery

Kiedy:
24 maj 2018@17:30 – 20:00
2018-05-24T17:30:00+02:00
2018-05-24T20:00:00+02:00
Gdzie:
Słowackiego 19
Gdańsk

Sztuka Wyboru
Słowackiego 19, Gdańsk · Gdańsk
Spotykamy się w salach meetupowych na pierwszym piętrze

Zapraszamy Was na kolejne spotkanie – tym razem CI/CD w sosie kontenerów. Jak co miesiąc mamy zaplanowane dwie prelekcje:

__ Podejście do sprawnej i prostej linii produkcyjnej

Każdy nowoczesny projekt IT rządzi się pewnymi uniwersalnymi pryncypiami. Kod źródłowy trzymamy w konkretnym systemie kontroli wersji, a obecnie dominującą pozycję zdobył Git. Wprowadzamy narzędzia ciągłej integracji, gdzie od lat trzymamy się dobrze znanego Jenkinsa. Staramy się dbać o jakość produktu uzgadniając proces Code Review korzystając z narzędzia GitLab. Ponadto prowadzimy metryki jakościowe badając pokrycie kodu testami oraz szukamy potencjalnych błędów programistycznych używając Sonar’a. Ostatecznie wdrażamy aplikację używając Docker’a lub innych platform umożliwiających orkiestrację kontenerów takich jak OpenShift. Czasami wprowadzamy nowsze rozwiązania, a w innych momentach trzymamy się dobrze ugruntowanych technologii. Zarządzanie budowaniem aplikacji, wystawianiem wersji, wdrażaniem na środowiska testowe bywa wyzwaniem. W swojej praktyce zawsze staram się zbudować jak najprostszą linię produkcyjną integrującą wyżej wymienione technologie i o takiej linii produkcyjnej będę Wam chciał opowiedzieć.

Piotr Raszkowski – Solution Architect w JIT Solutions

Piotr, jako programista i architekt, w swojej karierze zawodowej miał okazję pracować w różnych branżach (e-commerce, transportowej, lotniczej, bankowej, odzieżowej) poznając przy tym różne środowiska i różne podejścia do wytwarzania oprogramowania. Jest entuzjastą tworzenia czystego kodu. Wierzy, że odpowiednie podejście do jakości oprogramowania jest kluczem do sukcesu. Zwolennik zwinnych metodyk wytwarzania oprogramowania oraz zasady „Keep It Simple, Stupid”. Prywatnie zapalony biegacz, miłośnik fotografii oraz wyznawca motta „Sky is the limit”.

__ Wykorzystanie dockera w celu poprawy efektywności CI/CD

Dzięki zastosowaniu dockera możemy zwiększyć efektywność naszego CI/CD. I nie mamy tu na myśli konteneryzacji aplikacji, a wykorzystanie dockera jako składnik środowiska budującego (development toolchain). Podczas wykładu pokażę przygotowanie build planu w Jenkinsie z pojedynczym agentem, a następnie jak w prosty sposób skalować to rozwiązanie gdy przybywa nam obciążenia – zarówno w postaci wzrostu ilości: użytkowników, build planów oraz samych buildów. Podczas prezentacji postawię środowisko CI z wykorzystaniem platformy chmurowej. W wielu firmach dużym problemem jest utrzymywanie wydajnej infrastruktury CI/CD i chcę zaprezentować jeden ze sposobów na rozwiązanie tego wyzwania.

Podczas prezentacji poruszę następujące kwestie:
– Tworzenie kontenera budującego przykładową aplikację
– Uruchomienie kontenera budującego w lokalnym środowisku
– Symulacja wzrostu ilości równoległych buildów
– Skalowanie kontenerów budujących z wykorzystaniem chmury

Michał Gryko – Site Reliability Engineer w Nordea Trading Technology

Michał jest od dziecka zainteresowany elektroniką. Często rozkładał rzeczy na części aby sprawdzić jak działają. Absolwent Elektroniki na Politechnice Gdańskiej, od 12 lat pracuje jako … (tu wstaw aktualny buzzword określający sysadmina). Obecnie zatrudniony jako senior Site Reliability Engineer w Nordea Trading Technology.

https://www.meetup.com/Trojmiasto-Java-User-Group/events/250839702/