Najwyższy most tuż obok

Millau Viaduct - (C) by BBCKilka chwil temu widziąłem w Top Gear najwyższy most świata, który można powiedzieć jest tuż obok nas, bo na południu Francji. Nazywa się on wiaduktem Millau.

Wiadukt Millau (fr. Viaduc de Millau) – wiadukt, rozciągający się nad doliną rzeki Tarn w południowej Francji, w pobliżu miasta Millau. Jest on najwyższą tego typu konstrukcją na świecie z najwyższym filarem o wysokości 341 m. Projekt powstał w pracowni projektowej Foster and Partners brytyjskiego architekta lorda Normana Fostera, wybudowano go w ciągu trzech lat od października 2001 roku kosztem 394 milionów euro (plus 20 mln na punkt poboru opłat przy północnym wjeździe/wyjeździe z wiaduktu).
Wiadukt został otwarty 14 grudnia 2004, a dla ruchu udostępniony 16 grudnia 2004. Przejazd mostem jest płatny (wg taryfy obowiązującej w 2005: 6,50 € w lipcu i sierpniu oraz 4,90 € poza sezonem za samochód osobowy, 17,90 € za ciężarowy przez cały rok).
źródło: Wikipedia

Jego długość to 2,5 km i prezentuje się naprawdę bardzo okazale, szczególnie, gdy w dolinie zalego mgła. Mam nadzieję, że kiedyś tam będę 🙂

Więcej informacji:
France 'completes’ tallest bridge
France shows off tallest bridge
Millau Viaduct