Kalendarz wydarzeńKalendarze powstały z myślą, aby nie przegapić ciekawych wydarzeń w Polsce blisko moich miejsc bywania (Trójmiasto, Toruń, Warszawa).

Kalendarz wydarzeń w Polsce tak bardzo się rozrósł, że postanowiłem je udostępnić publicznie. Może komuś się przydadzą.

W tej chwili aktualizuję następujące kalendarze:

Zapraszam, wszelkie komentarze mile widziane. Z dniem 11 czerwca 2015 porzuciłem widget Google Calendar, ponieważ niektórzy z Was mieli kłopoty z odświeżaniem danych.

Maj
23
czw
2019
Turkusowe Śniadanie Trójmiasto #10
Maj 23@08:30 – 10:30

Desmart Agile Software House
Ul. Abrahama 37/8 · Gdynia

Drogie Trójmiasto,

Święta trochę pokrzyżowały nam śniadaniowe plany w kwietniu , ale już teraz zapraszam na kolejne, 10 już Turkusowe Śniadanie. Tym razem będziemy pracować warsztatowo.

Wspólnie z Agnieszką Kasprzyk-Mączyńską, Joanną Grandzicką i Małgorzatą Jasnoch z Teal Action Learning Global chcemy zaproponować Wam pracę z Waltem Disneyem.
To świetne narzędzie zespołowego rozwiązywania problemów, pomagające w kreatywny sposób i uwzględniając wiele perspektyw, skutecznie zmierzyć się z pojawiającymi wyzwaniami organizacji.

Będziemy chcieli przepracować tą metodą zgłoszone przez Was wyzwania związane z turkusową transformacją. Dzięki temu wyjdziecie ze śniadania z gotowymi propozycjami rozwiązań!

Serdecznie zapraszam 23 maja tradycyjnie do Desmart w Gdyni.

Ponadto, wychodząc na przeciw oczekiwaniom kulinarnym i chcąc uwiarygodnić nazwę naszych śniadań chcemy aby Turkusowe Śniadania Trójmiasto były bardziej śniadaniowe. Od najbliższego spotkania nasza kochana restauracja Kluska z ul. Abrahama 26 lok 1 będzie dostarczać prosto pod drzwi @Desmartu pyszne śniadania:)

Jeśli chcesz się załapać na smakowitego i cieplutkiego bajgla lub omleta, musisz wykonać 2 proste kroki.

1. Wejdź na stronę https://m.facebook.com/pg/KluskaGdynia/menu/ i wybierz śniadanie, które chciałbyś schrupać.

2. Wykonaj przelew na kwotę 15 zł na konto 13 1140 2004 0000 3202 7818 5652 w tytule wpisując „Turkusowe Śniadania 27.03 oraz ‚nazwa wybranej potrawy”.

10 Turkusowe Śniadanie Trójmiasto – z warsztatem

Thursday, May 23, 2019, 8:30 AM

Desmart Agile Software House
Ul. Abrahama 37/8 Gdynia, PL

16 Members Attending

Drogie Trójmiasto, Święta trochę pokrzyżowały nam śniadaniowe plany w kwietniu , ale już teraz zapraszam na kolejne, 10 już Turkusowe Śniadanie. Tym razem będziemy pracować warsztatowo. Wspólnie z Agnieszką Kasprzyk-Mączyńską, Joanną Grandzicką i Małgorzatą Jasnoch z Teal Action Learning Global chcemy zaproponować Wam pracę z Waltem Disneyem. To św…

Check out this Meetup →

TJUG #118 – OAuth, ale dobrze udokumentowany
Maj 23@17:30 – 19:30

Sztuka Wyboru
Słowackiego 19, Gdańsk · Gdańsk
Spotykamy się w salach meetupowych na pierwszym piętrze

Najbliższe spotkanie będzie dość zróżnicowane. Porozmawiamy sobie o OAuth, w zastosowaniach mobilnych i nie tylko, a także będzie można posłuchać o tym, jak sensownie podejść do pisania dokumentacji technicznej. Tradycyjnie zapewnimy budżet w barze oraz rozlosujemy (sensownymi narzędziami) nagrody.

Prelekcje:

„Natywny OAuth”

Protokół OAuth, który powstał w świecie WWW do współdzielenia zasobów pomiędzy serwisami, stał się również standardowym protokołem
zewnętrznego uwierzytelniania aplikacji WWW. Wydawało się, że cokolwiek poza przeglądarką, jest na krótkiej ścieżce do wymarcia.
Smartfony odmieniły ten trend, powodując renesans „apek”. A wraz z
wysypem natywnych aplikacji, powstało zapotrzebowanie na użycie w nich popularnych serwisów uwierzytelniania jak i dostępu do usług WWW:
opartych o OAutha.
Na prezentacji pokażę jakie trudności niesie realizacja OAutha w aplikacji natywnej, dlaczego często realizacje takie są dziurawe, a także jak zintegrować OAuth w aplikacji zgodnie z najlepszymi obecnie praktykami. Przykłady będą oparte o platformę Android, jednak znakomita większość zawartości ma zastosowanie również na iOS a nawet pisząc pod Linuxem czy MS Windows.

O prelegencie:

Krzysztof Benedyczak – zaczynając, w nieco już omszałej epoce, od pisania w asemblerze 8086 oraz kontrybucji do jądra Linuxa, przeszedł długą drogę do programowania w jego ulubionym obecnie języku: Javie. Przez wiele lat związany ze środowiskiem naukowym, współtworzył polską i europejską infrastrukturę komputerową dla badaczy wszelkich maści, włącznie z odkrywcami bozonu Higgsa. Obecnie pracuje dla prężnego startupu z San Francisco, próbując wykorzystać żyrafy do predykcji przyszłości biznesu. Od długiego czasu obraca się również w pobliżu systemów uwierzytelniania, co zaowocowało open source’ową platformą Unity IdM. W pracy najbardziej ceni sobie używanie szarych komórek, a najmniej sztywne schematy i informatyczne mody.

Prezentacja Zbyszka i Kuby:

„Developer’s Torment: The Documentation”

You start a new job. You’re excited – new domain, new knowledge to ingest, new practices to learn. Unfortunately, once you start digging into things, excitement starts to fade and is replaced by frustration. It turns out that there is no way to find out about the product unless you somehow get a hold of sales pitch presentation. You can only learn about architecture if you talk to “that guy” and only if he’ll have 3 hours to spare (spoiler alert: he won’t). In short – tribal knowledge is the only way to go. Docs say we use Cassandra to store our data? Well, we did – in 2010.

Is there no way out of this hell? Does onboarding process have to be the rite of passage, where your enthusiasm is crushed by the heavy weight of hopelessness? How to write and maintain documentation in the way, that it is an actual advantage to you and yours, and not a pile of shame?

During our talk, we’ll analyze what are the actual issues with the docs, do we actually need it and how to go with quality, not quantity. Don’t worry, we won’t leave you without the tools to tackle this beast.
(prezentacja odbędzie się po polsku)

O prelegentach:

Jakub Marchwicki – Programista od kilkunastu lat, architekt od kilku, analityk czasami, konsultant jak trzeba, manager z wyboru, trener z zamiłowania, wannabe entrepreneur z marzeń, lider Java User Group w Gdańsku. Jest spora szansa, że nic z tego nie robię dobrze, ale próbuje… i wyciąga wnioski z porażek. Złośliwi mówią, że nie umie programować, ale miewa niezłe pomysły.

Zbyszko Papierski – Inżynier, z silnym uzależnieniem od produktowej warstwy rozwiązania. Związany w przeszłości z Allegro, Jirą a ostatnio Dynatrace. Wszędzie gdzie się da szuka ciekawych danych, szczególnie takich bez struktury, Po godzinach zajmuje się inicjatywami trójmiejskiego JUGa, takimi jak Hackengarten, a także ostatnio próbuje nauczyć się swojego pierwszego (i najprawdodopodobniej ostatniego) języka orientalnego.

Spotkanie 118: OAuth, ale dobrze udokumentowany

Thursday, May 23, 2019, 5:30 PM

Sztuka Wyboru
Słowackiego 19, Gdańsk Gdańsk, PL

80 Java Geeks Attending

Najbliższe spotkanie będzie dość zróżnicowane. Porozmawiamy sobie o OAuth, w zastosowaniach mobilnych i nie tylko, a także będzie można posłuchać o tym, jak sensownie podejść do pisania dokumentacji technicznej. Tradycyjnie zapewnimy budżet w barze oraz rozlosujemy (sensownymi narzędziami) nagrody. Prelekcje: „Natywny OAuth” Protokół OAuth, który p…

Check out this Meetup →

Maj
25
sob
2019
PHP Srbija 2019
Maj 25 – Maj 26 całodniowy

Tickets:
– Blind € 80.00 (99 tickets)

– Super Early Bird € 100.00 (150 tickets)
– Early Bird (300 tickets)
– Regular (100 tickets)

https://2019.phpsrbija.rs/

Maj
27
pon
2019
PyGDA #46
Maj 27@18:00 – 21:00

Pub Lawendowa
Lawendowa 8
Gdańsk

W ostatni poniedziałek maja (27.05) zapraszamy na #46 spotkanie PyGDA. Spędź razem z nami popołudnie aby dowiedzieć się czegoś ciekawego ze świata Pythona.

Agenda
———–
Prezentacje:

1. Kamil Wałdoch – TBA

2. Mateusz Bełczowski – TBA

https://www.facebook.com/pygda

Maj
29
śr
2019
µCon London 2019 – The Conference on Microservices, DDD & Software Architecture
Maj 29 – Maj 31 całodniowy

Place:
Business Design Centre, London

https://skillsmatter.com/conferences/11982-con-london-2019-the-conference-on-microservices-ddd-and-software-architecture#program

Cze
3
pon
2019
CONFidence 2019
Cze 3 – Cze 4 całodniowy

Tickets:
– Early Bird – 600,00 zł
– I Round – 750,00 zł
– II Round – 900,00 zł
– Last minute – 1 300,00 zł

M.in.:
– Michał Purzyński (Mozilla),
– Paweł Opitek (Prokuratura Krajowa)
– Peter Kálnai (ESET)
– Paweł Rzepa (SecuRing)
– Michał Sajdak (Sekurak)
– Adam Haertle (Zaufana Trzecia Strona)
– Jakub Kałużny (Securing)

https://www.confidence-conference.org/2019/krakow.html

Cze
6
czw
2019
Dutch PHP Conference 2019
Cze 6 – Cze 8 całodniowy

Tickets:
– Conf & Workshop (Early bird) € 630
– Conf Only (Early bird) € 400
– Conf & Workshop (Regular) € 750
– Conf Only (Regular) € 475

Tutorials:
– From Zero to a Tested, Automated, and Documented Open Source Package (Ayesh Karunaratne)
– From Zero to App: A React Workshop (Joel Lord)
– TDD, DDD & Teamwork (Joop Lammerts)
– PHP Internals Deep Dive (Derick Rethans)
– Using the Symfony Messenger (Denis Brumann)
– Advanced Application Architecture (Matthias Noback)
– Progressive Web Apps for PHP Developers in action! (Christian Liebel)
– Better and Faster: TDD-ing a Ride-Hailing Application w/ PHPUnit, Symfony and Doctrine (Chris Holland)
– Build a GraphQL API with PHP (Andrew Rota)
– Building Serverless PHP applications (Rob Allen)
– Good Code (Kevlin Henney)

Conference:
– Agility ≠ Speed (Kevlin Henney)
– ᑌᑎIᑕOᗪE + P҉H҉P҉ for English Speakers (Ayesh Karunaratne)
– Getting the most out of Postman (Evaldo Bento)
– Good or bad – a key skill for developers (Dan Ackroyd)
– Dynamic programming – 101 (Tobias Nyholm)
– Xdebug 3.0 (Derick Rethans)
– The UI is THE APPLICATION (Antonio Perić-Mažar)
– Centralized Logging Patterns (Philipp Krenn)
– PEBCAK (Nash van Gool)
– Of representation and interpretation: A unified theory (Arnout Boks)
– Performant APIs with GraphQL and PHP (Andrew Rota)
– Why I am hooked on the future of React (Maurice de Beijer)
– What can PHP Foreign Function Interface do for you? (Bohuslav Šimek)
– DevCorp: Choose Your Own Adventure (Pauline Vos)
– HTTP/3: It’s all about the transport! (Benoit Jacquemont)
– More Than a Query Language: SQL in the 21st Century (Markus Winand)
– 5 architectures of asynchronous JavaScript (Tomasz Ducin)
– PHP and R – Putting the PoweR in PHP Statistics (Mark Baker )
– Becoming a tech lead – Lessons learned (Jayesh Kawli)
– The making of a great API (Rob Allen)
– DDD, CQRS, Hexagonal, Onion,… Putting it together (Jeroen Keppens)
– Automatic Web Page Optimisation in Pure PHP (Albert Peschar)
– Anatomy of a DDoS (Janna Hilferty)
– Get on stage! (Rowdy Rabouw)
– Behaviour driven Elasticsearch (Frank Koornstra)
– A Glimpse Into Accessibility (PJ Hagerty)
– Managing a (component) zoo – DIY web component catalogues (Sebastian Schürmann)
– Software Management Lessons from the 1960s (Larry Garfield)
– Post Burnout Thoughts (Joel Lord)
– Event driven development (Chris Riley)

http://www.phpconference.nl

SysOps / DevOps Gdańsk MeetUp #9
Cze 6@18:00 – 21:00

CodiLime
Al. Grunwaldzka 472, Gdańsk
(Oliva Business Centre, budynek Olivia Four)

Wszystkich zainteresowanych tematyką SysOps/DevOps mamy przyjemność zaprosić na dziewiąty MeetUp w Gdańsku.

Agenda:

18:00 Networking

18:30 Prelekcja #1: „Serverless na swoim” – Maciek Sawicki

Każdy liczący dostawca chmury publicznej oferuje rozwiązania serverless. Czy jesteśmy skazani na użycie własnościowych/zamkniętych rozwiązań? Na szczęście nie! 🙂 Podczas prelekcji Maciek Sawicki przedstawi jak wdrożyć platformę serverless w oparciu o Kubernetesa oraz otwarte implementacje. Opowie także krótko o zaletach (i jeszcze krócej o wadach 😉 ) takiego podejścia. Zaprezentowane rozwiązania będzie można wykorzystać zarówno w chmurach publicznych jak i instalacjach „on-premis”.

Maciek Sawicki – DevOps Technical Lead w CodiLime. Certyfikowany trener Google Cloud Platform, założyciel GDG Cloud Warszawa. Jako DevOps Engineer Maciek pomaga w tworzeniu i wdrażaniu aplikacji tak aby spełniały one wymagania klienta, były bezpieczne a użytkownik miał przyjemność z ich używania. Stara się aby droga to tego celu była możliwie jak najmniej wyboista (jednocześnie będąc ciekawą przygodą). Chciałby aby oprogramowanie było nowoczesne, stworzone przy użyciu najlepszych dostępnych procesów i narzędzi (nie mylić z tz ‚hype driven development’).

19:45 Prelekcja #2:”Taniec z diabłem – migracja krytycznych komponentów produkcyjnych na przykładzie aktualizacji 127-węzłowego klastra ElasticSearch” – Katarzyna Bultrowicz

Migracja i aktualizacja danych to nie tylko skopiowanie danych i zmiana oprogramowania na wyższą wersję. W przypadku systemów produkcyjnych wymagane jest przygotowanie infrastruktury, systemów i organizacji na możliwie bezbolesne przejście przez ten proces, minimalizując ryzyko utraty danych. Podczas prezentacji opiszemy jak po kilkumiesięcznych przygotowaniach przeprowadzić wymagane prace i przeżyć 8-godzinny downtime całego systemu, zarówno pod kątem technicznym, jak i biznesowym. Na własnym przykładzie opowiemy o smaczkach i pułapkach, jakie czyhają na administratorów klastrów ElasticSearch.

Katarzyna Bultrowicz na co dzień zajmuje się transformacją architektury SentiOne, przygotowaniem jej na zaawansowane technologie NLU i optymalizacją procesów ekstrakcji danych. Wcześniej przez 6 lat w Intelu pracowała nad serwisami wspierającymi niskopoziomowe systemy bezpieczeństwa, osadzone w architekturze współczesnych procesorów.

21:00 Pizza i networking

SysOps/DevOps Gdańsk MeetUp #9

Thursday, Jun 6, 2019, 6:00 PM

CodiLime
Al. Grunwaldzka 472 Gdańsk, pr

30 Opsów Attending

Wszystkich zainteresowanych tematyką SysOps/DevOps mamy przyjemność zaprosić na dziewiąty MeetUp w Gdańsku. Agenda: 18:00 Networking 18:30 Prelekcja #1: „Serverless na swoim” – Maciek Sawicki Każdy liczący dostawca chmury publicznej oferuje rozwiązania serverless. Czy jesteśmy skazani na użycie własnościowych/zamkniętych rozwiązań? Na szczęście nie…

Check out this Meetup →

Cze
11
wt
2019
Symfony Live Warszawa 2019
Cze 11 – Cze 14 całodniowy

* 2-day pre-conference workshops on June 11th-12th
* 2-day conference on June 13th-14th

Tickets:
* Early Bird Conference Only 749 PLN
* Early Bird + Workshop 2999 PLN
* Regular Conference Only 949 PLN
* Regular + Workshop 3159 PLN
* Late Conference Only 1149 PLN
* Late + Workshop 3319 PLN
* Onsite Conference Only 1349 PLN
* Onsite + Workshop 3479 PLN

https://warszawa2019.live.symfony.com/

Sie
20
wt
2019
WeCamp 2019
Sie 20 – Sie 24 całodniowy

Place:
– Island De Kluut, Biddinghuizen NL

Tickets:
– Early Bird € 525
– Regular ticket € 625

WeCamp is an event focusing on not just hearing about cool technology, but also applying it. During the 5 days of the event, you’ll get to work on a project together with 4 random other people, under the guidance of an experienced coach. Together with your team mates, you’ll work on improving both your technical skills while developing on the project as well as your soft-skills in managing the project and communicating with your team members.

http://weca.mp/2019/

Sie
28
śr
2019
Web Summer Camp 2019
Sie 28 – Sie 30 całodniowy

Tickets:
– Hidden 446 Euro
– Early Bird 541 Euro

We are planning some changes:
– The event will be a bit shorter, there will be 2,5 days of workshops instead of 3 days. We will use Friday afternoon for outing. Main reasoning was to give some people chance to go back earlier as in lot of country school starts the following week.
– The UX track will be replaced with a Project Management track (agile, scrum, …). I think we will flip-flop these 2 topics in the upcoming years
– The Biz track will be focused more on case studies, we might change the track name accordingly
– From 2 PHP tracks we will have 1 PHP track and 1 Symfony track.
– JS track will stay the same

http://2019.websummercamp.com/

Wrz
5
czw
2019
PHPers Summit 2019
Wrz 5 – Wrz 7 całodniowy

Miejsce: Międzynarodowe Targi Poznańskie

Bilety:

4 edycja będzie wyjątkowa, zgodnie z waszymi sugestiami i coraz większym zainteresowaniem konferencją postanowiliśmy że tym razem będzie to dwudniowa impreza! (12 wrzesień – dzień warsztatowy).

https://www.facebook.com/events/263170217667168/

Wrz
9
pon
2019
nginx.conf 2019
Wrz 9 – Wrz 12 całodniowy

https://www.nginx.com/nginxconf/save-the-date/

Wrz
12
czw
2019
Symfony Live London 2019
Wrz 12 – Wrz 13 całodniowy

Tickets:
– Early bird: 139£
– Early bird (with workshops): 551£
– Regular: 179£
– Regular (with workshops): 663£
– Late: 219£
– Late (with workshops): 775£

Topics:
– Fabien Potencier, Symfony founder/project lead, will be on stage for the Opening Keynote!
– Tobias Nyholm, Symfony Core team and the CARE team member, will be speaking about „Queues, busses and the Messenger component”.
– Dan Blows, will talk about „Feeling unfulfilled by SPA promises? Go back to Twig”.
– Titouan Galopin, SymfonyInsight Product Manager, will present a talk about „Demystifying React for Symfony developers”.
– Neal Brooks, PHP engineer who likes using Symfony, will speak about „Restless microservices with Symfony”.
– Jakub Zalas, Symfony Core Team member, will talk about „Symfony QA with static analysis”.
– Stephen Winter will present a talk about „Migrating to Symfony one route at a time”.

https://london2019.live.symfony.com/

Paź
3
czw
2019
Vue.js London
Paź 3 – Paź 4 całodniowy

Tickets:
* Conference (4th Oct.) Super Early Bird £239.99

https://vuejs.london

Paź
4
pt
2019
PHPCe 2019
Paź 4 – Paź 6 całodniowy

Tickets:
– Blind Bird Ticket €180.00
– Early Bird Ticket €210.00
– Regular Ticket €240.00
– Late Decision Ticket €280.00
– Workshop Day Ticket €99.00

Workshops:

Speakers:

https://2019.phpce.eu/

Paź
9
śr
2019
WebCamp Zagreb 2019
Paź 9 – Paź 12 całodniowy

Place:
– Plaza Event Center, Zagreb

https://2019.webcampzg.org/

Lis
8
pt
2019
PHPBulgaria 2019
Lis 8 – Lis 10 całodniowy

http://www.bgphp.org/

Lis
12
wt
2019
php.barcelona 2019
Lis 12 – Lis 13 całodniowy

Tickets:
– Early Bird 145 Euro
– Standard 195 Euro

https://php.barcelona/

Lis
21
czw
2019
SymfonyCon 2019
Lis 21 – Lis 22 całodniowy

Conference
Early Bird – 269 Euro
Regular – 319 Euro
Late – 369 Euro
Onsite – 419 Euro

+ Workshop:
Early Bird – 687 Euro
Regular – 807 Euro
Late – 927 Euro
Onsite – 967 Euro

https://amsterdam2019.symfony.com