Twórca ReiserFS skazany na 25 lat

OpenSourceNiestety, przypuszczenia stały się prawdą (jeśli wierzymy w niezawisłość sądów).

Hans Reiser został skazany po półrocznym procesie na 25 lat więzienia za zabicie swojej żony. Dowody podobno nie były 100%, autora systemów plików ReiserFS i Reiser4 pogrążyło jego „dziwne” zachowanie na sali sądowej, które zostało odebrane bardzo negatywnie. Dla mnie zachowanie opisane przez Gazetę:

W dniach po zniknięciu Niny Reiser, które nastąpiło 3 września 2006 roku, Hans Reiser celowo unikał policji i pojechał 75 kilometrów od swojej rezydencji w Oakland Hills, by wynająć pomieszczenie magazynowe w oddalonym miasteczku. Ponadto zlał wodą wnętrze samochodu oraz usunął i wyrzucił fotel pasażera. Do tego, dwa dni po ostatnim razie, gdy widziano Ninę Reiser, pojawił się nieoczekiwanie w szkole ich dzieci i odbył banalną, ale mało spójną rozmowę z administracją szkoły. Podczas niej, zupełnie jak osoba winna, unikał kontaktu wzrokowego i nie potrafił przypomnieć sobie własnego numeru telefonu komórkowego.

..jest bardzo dziwne, i spokojnie można było uznać Reisera za podejrzanego. Niby była to „obrona na geeka”, geek, czy nie geek, kto o zdrowych zmysłach zachowywałby się w taki sposób po zaginięciu żony?

Na pewno dla środowiska OpenSource, i samego systemu plików to wielki cios. Od 18 kwietnia kod projektów jest dostępny przez Kernel.org i będzie dalej rozwijany, ale na pewno już nie w tak szybkim tempie.

Źródło: Wired