Jak zmienia się Gdańsk? a raczej chwila prywaty

CH Manhattan - WrzeszczKilka dni temu udało mi się zesknanować zdjęcia z wycieczki do Gdańska z 2000 roku. Była to pierwsza moja wycieczka całkowicie organizowana samemu wraz z noclegiem. Może to i szybko, może i późno, ale nie o tym. I jedyny raz, kiedy udało mi się wybrać gdzieś razem z Artim, bliskim kolegą swego czasu.
Mieszkaliśmy przez te kilka dni we Wrzeszczu na ul. Uphagena. Wrzeszcz głównie ze względu na to, że mieliśmy znajomych na ul. Słowackiego, niby drugi koniec dzielnicy, ale na pieszo spokojnie dało się przejść… Z tego względu udało mi się zrobić kilka zdjęć we Wrzeszczu. Żałuję z perspektywy czasu, że nie więcej. Chociażby taka fabryka Fazera, na której miejscu jest teraz CH Galeria Bałtycka.
Ale udało mi się uchwycić Targowisko we Wrzeszczu, na którym miejscu stoi teraz CH Manhattan. To coś niesamowitego, jak bardzo przez 8 lat zmienił się Wrzeszcz, Gdańsk, cała nasza Polska. Kto by pomyślał w 2000 roku, że już w listopadzie 2008 będzie autostrada z Gdańska do Grudziądza. I to nie jest ironia. Bo co dobrego by się o PRL-u nie mówiło już w latach 70. zabrakło im kasy, a raczej miejsc z których mógłby kraj pożyczyć. I tak porzucono rozwój komunikacji w Gdańsku (linia tramwajowa 1 na Chełm) czy budowa zjazdu na obwodnicę ze Śródmieściem (plan połączenia DKK7-Śródmieście).
Na pewno rozwój nie stoi w miejscu, coś się dzieje, może tylko nie za szybko, a momentami mogłyby być wydane lepsza decyzje co do zagospodarowania przestrzennego.
W porównaniu z Toruniem szczególnie brak fontann, nie takich dla ptaszków, jak ta przy Jaśkowej Dolinie, albo nowa we Wrzeszczu, tylko wielkich zbiorników, które dają i chłód, i są miejsce na rozmyślania.

rog Jaskowej Dolin i Grunwaldzkiej - 2000 i 2008 rok

Album zdjęć: Przejażdzka po Wrzeszczu
Album zdjęć: Wakacje w Gdańsku