Zmiany od Google

Pod dojść długim przestoju nowości od Google dzisiaj firma zaserwowała pakiet nowości.

Pierwsza, zupełna nowość, całe ostatnie 24h powtarzana przez Internautów – przeglądarka internetowa od Google – Chrome, dostępna od dzisiaj.
Ogólnie: oparta o WebKit, każda zakładka to osobny proces, własny silnik do obsług JavaScript. Podobno stworzona dla Google Aplikacji.
Drugą, najważniejszą dla mnie nowością, jest nowy design Picasa Web Albums. Odkąd pamiętam nic się nie zmieniało, do dzisiaj.
Poza wyglądem dostosowanym jakby do dzisiejszych realiów Sieci, najważniejsze zmiany to:

  • Przeglądaj zdjęcia z całego świata na stronie eksploracji
  • Przekaż zdjęcia w wiadomości e-mail. Sprawdź opcję Ustawienia, aby rozpocząć
  • Dodaj licencję Creative Commons do swoich zdjęć

Powoli, powoli staje się to narzędzie dla mas. Mi osobiście o wiele przyjemniej przegląda się zdjęcia z nowym designem. Dzięki stronie Eksploruj mamy jakiś mały wycinek strony głównej Flickr. Ciekawie też prezentuje się możliwość oznaczania praw do zdjęć.
Pojawiła się również prosta metoda na umieszczenie wybranego zdjęcia na stronie, poprzez udostępnienie inputa z kodem HTML oraz bezpośrednim linkiem, coś na wzór tego co mamy do filmów na YouTube.
Nadmienię, że w ostatnich dniach Google Kalendarz miał mały lifting, na moje oko głównie wygląd, też taki bardziej softowy. Osobiście przeszkadza mi brak możliwości wyboru kalendarza do którego dodaję wydarzenie, teraz trzeba się nagimnastykować.

Zadowolony jestem z działań oddziału Google Polska, w dniu premiery od razu była dostępna polska wersja strony Google Chrome. Mała rzecz, a cieszy.

Aktualizacja (3.09.2008 7:20)
Pogłoski co do nowej wersji Picasa okazały się prawdą, jest już do pobrania Picasa 3.0