Po Skyway 2009 w Toruniu

Dwa tygodnie temu byłem z rodzinką na Skyway w Toruniu. W wielkim skrócie zamontowano na terenie Starówki różne instalacje świetlne. Dodatkowo odbyło się kilka happeningów artystycznych jak Partyzantka świetlna.

Kilka instalacji powalało każdego, np. Mechanika kosmosu (prezentacja rzucana na mury kościoła św. Ducha), czy Księżyc.
Przyjezdni raczej nie zrozumieli przesłania rozstawionego, starego neonu KOSMOS obok Łuku Cezara. A mnie ten neon rozłożył. Bo był to neon zdjęty przed zburzeniem hotelu „Kosmos”. Zawsze się go widziało z lewej strony jadąc mostem do Centrum.

Było również kilka instalacji, które wprowadzało interakcję z obserwującymi. Dlatego warto było odwiedzić „Dryfujące gwiazdy„. Instalacja znajdowała się na dziedzińcu Ratusza. Pośrodku był zbiornik z wodą, na którym stawiało się zapalone świeczki. Za pomocą kamer umiejscowionych powyżej, niezwykły widok można było podziwiać na murach dziedzińca.

Odnaleziona przypadkiem kula obok Baja Pomorskiego okazała się ekranem, na którym był prezentowany film „Apollo 11 Highlights„. Całość stwarzała wrażenia trójwymiarowości obrazu, film dosłownie wypływał…

Było dużo mniejszych instalacji, ale były chyba one przeznaczone dla bardziej myślących osób, jak np. Spadające gwiazdy obok planetarium. Wrażenie świetlne prawie żadne, ot jakieś sznurki podświetlone i słowa w tle. Wiele osób szło dalej marudząc pod nosem (ach Polacy 😉 ). Ale gdyby wsłuchali się w nagrane słowa… Były one niezwykłe – marzenia zwykłych ludzi. Z prośbą o zdrowie, miłość, ale i prozaiczne prośby jak samochód, czy dobra praca.

Galeria zdjęć na Picasie: Skyway 2009
Galeria zdjęć na Flickr:  Skyway 2009