Java, C, PHP – najpopularniejsze języki

Jak zmieniały się pozycje języków programowania od 1984Firma TIOBE opublikowała kolejny swój comiesięczny raport o najpopularniejszych językach programowania.
TIOBE została założona w 2000 roku. Firma jest bardzo mocno związana z „jakością oprogramowania” (tworzą narzędzia do oceny oprogramowania).

Pierwsze co w aktualnym raporcie rzuca się w oczy, to zajęcie przez PHP 3. miejsca (awans z 5. pozycji). Mimo głośnego mówienia przez niektórych w ostatnim czasie jakie to PHP złe, widać że język się rozwija i „nadal ma branie”.
Dla porównania Ruby skoczył tylko o jedno oczko, z 11. na 10. miejsce.

Nadal „niezwyciężonym” językiem jest Java, co widać po ofertach pracy i stawek za programowanie w tym języku. Wynika to również z faktu, że jest „językiem do wszystkiego”, jak zresztą C, a nie tylko do tworzenia aplikacji webowych. Tym bardziej doceniam pojawienie się PHP na piedestale.

Nie budzi chyba zdziwienia bardzo mocny awans Objective-C w ciągu jednego roku (z 42. na 18. miejsce). Widać, że zapotrzebowanie na programistów Objective-C wzrosło wraz ze zwiększeniem popularności aplikacji na iPhone.

Zadziwiający jest jednak wzrost znaczenia języka Pascal (z 18. na 12. pozycję), a zarazem spadek Delphi.

TIOBE Programming Community Index for September 2009