WordPress – automatyczna aktualizacja i FTP

Wordpress - logoKilka wersji temu do WordPress dodano funkcję automatycznej aktualizacji. Obecnie podczas pojawienia się nowej wersji systemu blogowego, jak i aktualizacji wtyczek pojawia się odpowiedni monit i możliwość aktualizacji przez WWW.

Dopóki blogi (m.in ten) stały na hostingu klikałem Aktualizuj i działało to auto-magicznie. Fajna sprawa, ułatwiająca życie, tym bardziej jeśli czuwa się nad X instancjami.

Ale po przenosinach na serwer dedykowany zamiast ekranu aktualizacji pokazało się okienko do wprowadzenia danych FTP celem zalogowania przez WordPress i aktualizacji tą drogą.
Jak się domyślacie nie bylem szczęśliwy z tego powodu 😉 Nie chciałem tworzyć X kont FTP dla każdej instancji WordPress albo tworzyć jednego super-konta FTP z dostępem do wszystkich stron.

Co było przyczyną prośby o dane FTP, zamiast szybkiej aktualizacji?
Wordpress podczas sprawdzania możliwości aktualizacji analizuje prawa dostępu do poszczególnych plików w ramach systemu blogowego. Jeśli serwer WWW ma odpowiednie prawa zapisu (niestety nie wystarczy tylko dla wp-content :/) robi aktualizacje automatycznie. W innym wypadku prosi o dane do logowanie.

Jeśli nie obawiacie się, że Wasz blog/strona może zniknąć, a chcecie mieć łatwiejsze życie nadajcie a+w dla wordpress/ 🙂