Porównywarki cenowe: lustrzanki Canon & Nikon

Nikon D3sNie każdy z Was zdaje sobie jeszcze sprawę, że od kilku lat w Sieci istnieją takie wspaniałe serwisy jak porównywarki cenowe.
Często pierwszą myślą Polaków chcących dokonać zakupów w Sieci jest Allegro. Może kilka lat temu było to dobre posunięcia, gdy w Internecie była mała ilość sklepów internetowych, a do tego z małą ilością asortymentu.

Obecnie mamy sklepów internetowych na pęczki, wiele z nich posiada fizyczne placówki w największych miastach. Dzięki temu możemy mieć często „dostawę” za darmo. Na dodatek są to często bardziej pewni sprzedawcy niż osoby na Allegro. Duża ilość sklepów internetowych = duża konkurencja. Oznacza to, że sklep który znajdziemy w Google nie musi mieć najniższej ceny. Jak znaleźć lepszą ofertę?

Dla przykładu posłużymy się lustrzankami i obiektywami marki Canon i Nikon. Z jednej strony od jakiegoś czasu się zajmuję tym tematem, z drugiej istnieje dość duża rozpiętość w cenach.
Porównywarką, którą najczęściej używam jest Ceneo.pl, sam nie wiem czemu. Jakiś czas temu moim zdaniem dawała najlepsze rezultaty i łatwiej mi się szukało niż np. w Nokaut.pl. O uszy obija mi się często Skąpiec.pl, ale jakoś nigdy z niej nie korzystam – może nazwa mnie odstrasza. Podobnie mam z tanio.pl – reklamy „zatanistów” bardzo mnie odstraszyła, ale czy dobrze?

Obecnie sytuacja jest dziwaczna. Lustrzanki obecnie nie szukam ponieważ z obecnej jestem zadowolony. Ale poszukajmy dość taniego obiektywu Nikkor 50/1.8 zamiast lustrzanki.
W żadnej z przytoczonym porównywarek na pierwszym miejscu nie otrzymałem żądanego obiektywu:

  • Ceneo.pl – 1. miejsce Canon EF 50mm f/1.8 II (co to ma być!!! Szukam Nikkora podpowiada Canon), ale 2. miejsce już właściwy wynik (w 34 sklepach, od 493 zł)
  • Nokaut.pl – zawodzi, z frazy usunął kropkę przez co tracę możliwość szukania po przesłonie, na dodatek 1. miejsce to lustrzanka Nikon D5000, nie wiem czemu jeśli szukam obiektywu; na dodatek żądany obiektyw dopiero na 4. miejscu i tylko w 6 sklepach (od 615 zł)
  • Skąpiec.pl – pierwsze wyniki wyglądają jak sponsorowane, notebook Asus, aparat Nikon Coolpix, lampy błyskowe, znów marka Canon, i na 6. miejscu pożądany obiektyw 50/1.8; ale za to w 31 sklepach od 492 zł

Reklama Na BlogachSkąpiec.pl to ostatnia porównywarka do której zaglądam. Ale jeśli wzrokowo potrafimy pominąć lustrzanki i inne zbytki, to może nam się przysłużyć do znalezienia odpowiednich rzeczy.
Widać, że Ceneo.pl nadal jest niezastąpione. Smuci mnie lokalny rynek (Nokaut), że wyniki nadal są ze słabą trafnością do tego z małej ilości sklepów.
A co z nowym serwisem od WP? Dla pewności obiektywów do Nikon poszukałem jeszcze na tanio.pl. I jestem w szoku! Jeszcze w trakcie wpisywania zapytania system podpowiadał „nikkor obiektywy”. W wynikach szukania są wyłącznie obiektywy Nikkor. Na 5. miejscu jest nasze szukane szkło. Niestety dostępne tylko w 2 sklepach.