OpenSUSE 11.2

openSUSEWczoraj (12 listopada) po 8 miesiącach pracy firma Novel udostępniła OpenSUSE w wersji 11.2
Moim zdaniem OpenSUSE jest najlepszą dystrybucją na stację roboczą. W swojej historii przyniósł mi najmniej problemów, a YaST od lat najbardziej mi pasuje do zarządzania dystrybucją. Głównie dzięki temu, że frontend był dla konsoli jak i wersji graficznej.

Co przynosi nam 11.2? Poprawki. Jądro jest już w wersji 2.6.31, w którym usunięto wiele błędów, dodano obsługę nowych urządzeń. Od tej wersji domyślnym systemem plików jest Ext4. Dość odważna decyzja, ponieważ ten fs jest uznany za stabilny od wersji 2.6.28, czyli niecałego roku. Ale w końcu to nie distro na produkcję 😉 W skrócie Ext4 jest szybszy.

W OpenSUSE 11.2 w końcu przyłożono się do solidnej integracji z KDE (w wersji 4.3).  KDE 4 stało się głównym środowiskiem graficznym. Do tego YaST przeszedł z Qt3 na Qt4 co powinno skutkować zwiększeniem wydajności. Dodatkowo dostępny jest YaST w wersji serwisu internetowegoWebYaST, który domyślnie działa pod adresem http://localhost:54984.

Z innych środowisk graficznych jest np. GNOME 2.28. Do celów biurowych na pewno będziemy zadowoleni z OpenOffice 3.1, ale jeśli ktoś nie lubi tego pakietu biurowego zawsze ma dostęp do Firefoska, który został mocno zintegrowany z KDE.

Na wzmiankę zasługuje również nowa wersja strony Get It, gdzie w bardziej intuicyjny możemy wybrać interesujące nas rozwiązanie instalacji OpenSUSE.

Download:  OpenSUSE 11.2