tii / torun24 – koniec pewnego rozdziału

Toruński Informator Internetowy - ver 5Historia tii.pl wiąże się wprost z moją fascynacją PHP. Wiele lat temu, w 2001 roku, gdy byłem w liceum odpowiedziałem na ogłoszenie zawarte w toruńskim informatorze.  Szukano osób, miłośników Torunia do współpracy przy portalu miejskim.

Odpowiedziałem, i tak w maju 2001 roku ukazała się nowa wersja TII (Toruński Informator Internetowy) oznaczona numerkiem 2.1. Całość powstała prawie w jedną noc stworzona przez 3 pasjonatów przy pizzy. Prawie co miesiąc pojawiało się coś nowego, kolejny moduł. Dzięki tej przygodzie mogłem na co dzień zgłębiać tajniki PHP+MySQL, a nie tylko tworzyć programiki dla siebie w Pascalu.
Wtedy w skali Torunia TII był ewenementem. Z jednej strony TII błyszczało pod wpływem technologii, informacji o mieście, zabytkach etc, a z drugiej nie miało odzewu bo w tamtym czasie mało kto miał dostęp do Internetu, a jak już miał to nie interesowało go własne podwórko, czy szukanie informacji o atrakcjach turystycznych, a raczej czaty, gry on-line czy ściąganie programów. A my posiadaliśmy tak nieatrakcyjne wtedy przewodniki po mieście, opis zabytków, bazar, legendy, katalog firm.

Po ponad pół roku (luty 2002) ukazała się wersja 3.0 beta, która była w pewnym sensie odpowiedzią na potrzeby Internautów. Chcieliśmy w jakiś sposób ściągnąć użytkowników do siebie. Przez cały czas serwis był prowadzony hobbystycznie, dla innych. W czerwcu 2003 serwis przeszedł mały lifting (ver. 3.1).

Po wakacjach 2003 roku doszliśmy do wniosku, że powinniśmy skupić się na dopieszczeniu tego co już gromadzimy o Toruniu. Tak powstała wersja 4 beta, w której prezentowaliśmy m.in. aktualny repertuar kin toruńskich jak i teatrów. Wizualnie zaczerpnęliśmy trochę nowości z największych polskich portali. Chcieliśmy wyglądać jak najwięksi, ale skupiać się na sprawach związanych z Toruniem.

tii - logo

W 2004 roku doszliśmy do wniosku, że nie ma sensu trzymać działu Rozrywka. W mojej pamięci została wersja 5, która została oddana w wakacje 2006 roku (z późniejszą mała poprawką). To było ostatnie tchnienie, bo w 2006 roku już pracowałem i nie miałem tyle czasu dla TII, a od dłuższego czasu reszta załogi się nie interesowała serwisem.
Nie wypałem okazał się pomysł z 2007 roku, taki „trendi”, web 2.0 postawienia torun24.info zamiast tii.pl z zupełnie nowym podejściem do użytkownika. W tym samym czasie zaczęły prężnie działać inne toruńskie serwisy, z załogą na miejscu. Od kilku lat mieszkałem w Gdańsku i bliżej mi było do stworzenia serwisu dla Trójmiasta (chociaż nie ma takiej potrzeby na rynku), niż ciągnięcia tii „na odległość”.

Teraz pierwsze kroki stawia toruńska MM-ka. Jeśli odniesie taki sukces jak MMTrójmiasto to zupełnie projekt w stylu 'tii’ jest zbędny. Ogólnie uważam projekt MM za bardzo dobry pomysł. Tylko jak każde przedsięwzięcie potrzebuje odpowiednich ludzi prowadzących.

Dlaczego o tym wszystkim? Ponieważ 22 listopada kończy się ważność domeny torun24.info i tym samym chciałbym komuś przekazać cały projekt (kontakt lub komentarz do posta). Jeśli byłby potrzebny hosting, z miłą chęcią pomogę. Jeśli nikt się do tego czasu nie zajmie oficjalnie zniknie z Sieci tii / torun24.

Tagged: