Oszczędzaj na emeryturę

money-iconZacznę od podstawowej kwestii

Twoja emerytura nie będzie większa niż 60% wysokości Twoich zarobków

Moim zdaniem emerytura, którą będziemy otrzymywać z OFE/ZUS zupełnie nie powinna nas interesować.
Głównie dlatego, że nie wiadomo czy nadal będzie istnieć dla obecnych 20-30 latków. System bismarcki jest bardzo niewydajny w obecnych czasach, gdy osoby z wyżów demograficznych przechodzą na emeryturę.

Dodatkowo przyrost naturalny w Polsce jest wręcz marginalny :/ (w 2008 roku 0,05%) i nieudolnie Państwo próbuje coś zmienić. Francja zainteresowała się zawczasu z tym problemem, i mają największy wskaźnik przyrostu (w 2008 roku 2,02%).
Z tego powodu już w 2030 roku w Polsce każda osoba pracująca będzie musiała utrzymać jednego emeryta!

Co możemy w takim przypadku zrobić? Oszczędzać. Nie ma nic lepszego i to nie tylko myśląc o emeryturze w wieku 65 lat (niedługo 67). Niestety ponad 60% Polaków ma słabą wiedzę finansową i nie potrafią nawet obliczyć rentowności lokaty bankowej. A co gorsze aż 40% Polaków nie potrafi powiedzieć co to jest inflacja.

Jak już kiedyś pisałem i mi niedane było za młodu dowiedzieć się co to jest oszczędzanie i nadrabiam to dopiero teraz. Dlatego każdemu radzę zacząć oszczędzać myśląc o swojej niezależności finansowej.
Pomocny w kalkulacji może być malusi kalkulator, który kiedyś napisałem. Dzięki niemu możecie zobaczyć jak działa procent składany. Odkładając 100 zł miesięcznie przez 30 lat kwoty bazowej będziemy mieli 36 000 zł, ale jeśli te pieniądze znajdują się na koncie oszczędnościowym 4% łącznie po 30 latach mamy już 69 636,29 zł.

Następnym krokiem po oszczędzaniu powinno być inwestowanie.