Zend Framework na hostingu współdzielonym

Większość ofert hostingowych w Polsce od zawsze udostępnia nam jeden katalog, ew. możliwość wskazania dla danej domeny katalogu gdzie przechowujemy nasz projekt.
Dzięki temu wystarczy do niego wgrać aplikację i wszystko działa.
Kiedyś nie stanowiło to problemu, gdy cała aplikacja była w jednym worku, a za pomocą odpowiednich sztuczek nie pozwalało się na bezpośredni dostęp do plików źródłowych PHP lub konfiguracyjnych.

Obecnie, np. z punktu widzenia osoby tworzącej z wykorzystaniem Zend Framework stanowi to problem, ponieważ domyślny układ projektu wygląda tak:

Ze względów m.in. bezpieczeństwa w ZF jest wydzielony jeden katalog publiczny (public), który jest domyślnym katalogiem dostępnym z Sieci. Gdy taką aplikację umieścimy np. na hostingu w home.pl aplikacja nam się nie uruchomi, a każda osoba z Internetu będzie miała dostęp do wszystkich plików (pliki PHP nie stanowią problemu, ale już pliki INI, SQL tak). Wiele osób przegrywa plik index.php do katalogu nadrzędnego odpowiednio go modyfikując – to błąd. Owszem, aplikacja zadziała, ale nie poprawi to względów bezpieczeństwa.

Problem można bardzo łatwo rozwiązać jeśli nasz usługodawca daje możliwość umieszczania plików .htaccess: