A1: Miejsca obsługi podróżnych z automatami

Dobra informacja dla wszystkich osób, które podróżują autostradą A1 w odcinku północnym.

W Miejscu Obsługi Podróżnych Gajewo pojawiły się automaty z napojami zimnymi/gorącymi oraz słodyczami i przekąskami. Mi zawsze tego tam brakowało.

Odcinek północny, który aktualnie ma 90 km długości posiada 3 MOP-y. Wyłącznie w środkowym (MOP Olsze) mamy możliwość zakupu czegokolwiek ze względu na stacje paliw Shell. Niestety, na skraju autostrady w woj. kujawsko-pomorskim do tej pory mieliśmy możliwość skorzystania tylko z toalet.

Osoby, które zapomniały o kanapkach na drogę lub ciepłej herbacie nie mogły nic na to poradzić… Aż do teraz.  Obecnie po wjechaniu na autostradę A1 od strony Grudziądza po 21 km możemy kupić herbatę lub czerwony barszcz (i oczywiście odpocząć), od strony Gdańska po 61 km.

Co najważniejsze. Mamy możliwość zapłacenia gotówką lub SMS-em. W najbliższym czasie na innych MOP-ach również zostaną uruchomione automaty.

Dodam od siebie, że MOP Gajewo po stronie wschodniej (kierunek Trójmiasto) jest bardzo ładne, schowane w lesie tuż obok dolinki, która jeżdżą pociągi relacji Bydgoszcz-Tczew – wspaniałe miejsce na odpoczynek jeśli ktoś jedzie z Gniezna lub z południa Polski. I nie wyobrażam sobie podróży Gdańsk-Toruń bez A1, a za 1.5 roku (koniec 2011) całą tę trasę przejedziemy autostradą. Wspaniale prezentuje się ten fragment A1 patrząc na postępy w pozostałych częściach Polski:

Autostrada A1 - Polska

 • U nas w okolicach Chicago znajduje sie nad autostradami siedem tzw OASIS http://en.wikipedia.org/wiki/Illinois_Tollway_oasis

  w kazdym kierunku jazdy jest wjazd, jest stacja benzynowa, baaardzo czyste toalety, wiele roznych restauracji poweidzmy to wlacznie z McD. jest internet, sklepiki itd…

  Dodatkowo w platnych autostradach istnieje cos takiego jak IPASS, specjalne urzadzenie sciagajace oplate z konta. Tzn zawsze sciaga $40 a pozniej za kazdy przejazd. Jak balans spadnie ponizej 5$ to znow sciaga 40$. Sa specjalnie wydzielone pasy do tego tzn OPEN ROAD nei trzeba sie wogule zatrzymywac tylko sie jedzie i samo sciaga opalte. Duzo czasu sie teraz oszczedza jak to wprowadzili bo byly gigantyczne korki przed bramkami. A i dodam, ze jak sie uzywa Ipass to oplaty sa o 50% mniejsze. No gotowka jak jest $1 to Ipass tylko 50 centow.

 • @martiger: i tak historii mi ostatnio brakuje u Ciebie 😉 Podobne miejsca odpoczynku widywałem w Zachodniej Europie.
  Ale od razu w polskich MOP-ach trudno oczekiwać hoteli, restauracji itd. jeśli A1 nie przejedziesz północ-południe..

  Co do ipass, to jest w planach w ramach całej UE do wprowadzenia w najbliższych latach. Oczekuję tego bardzo, bo obecnie w Polsce nie ma abonamentów na autostrady.

 • tak dla ciekawostki IPASS to system chyba w calej ameryce, ale w poszczegolnych stanach roznie sie nazywa i zazwyczaj dziala na obszarze jednego stanu. Np ja swoim Ipass z Illinois nie moge jezdzic w innych stanach, musze tamplacic gotowka. Systemy sa rozne i roznie sie nazywaja. W indianie inaczej ( sorry nie pamietam jak ) a na florydzie np nazywa sie SUN-PASS. No ale zasada ta sama wszedzie

 • A dla ciekawostki, jakiś polityk jechał autkiem z Portugalii do Belgii i tak się wkurzył, że tyle razy musi płacić na autostradach, marnować czas, i za każdym razem inny system do przejazdu w systemie a’la ipass, że teraz KE zajmuje się sprawą, żeby w ramach całej UE powstał jeden system.
  W samochodach coś tam mamy montować, a bramki same będą z czytywać.