Karta zbliżeniowa PayPass w formie naklejki

MasterCard - PayPassMasterCard próbuje promować swój nowy wynalazek jakim są karty PayPass w Polsce. Wychodzi mu to nieudolnie, dlatego postaram się im pomóc.

Karty zbliżeniowe (PayPass) to super wynalazek. Bez zbędnego marnowania czasu na autoryzację możemy płacić za codzienne zakupy. Dostępne są obecnie w formie kart debetowych, kart kredytowych oraz samodzielnych kart-naklejek.

Bez obaw. Ze względu na brak autoryzacji przy płatności PayPass wprowadzono limit pojedynczej płatności do 50 zł – moim zdaniem to dobry kompromis.

Jak to wygląda w praktyce?

Gdy zechcemy zapłacić kartą zbliżeniową w kasie sklepu musimy pamiętać, aby podkreślić, że chcemy zapłacić zbliżeniówką.
Kartę przykładamy do miejsca oznaczonego takim symbolem na terminalu:

PayPass - symbol

I gotowe – to wszystko co musimy zrobić. Bez PIN-u czy podpisywania się.

Gdzie możemy płacić?

Niestety, na razie nie ma wielu punktów akceptujących nową formę płatności. Przyczyna jest błaha – potrzeba nowych terminali, które potrafią obsłużyć karty zbliżeniowe. Na razie płacić możemy w:

 • restauracje i kawiarnie: McDonald’s, coffee heaven
 • sklepy spożywcze: Żabka
 • kioski/księgarnie: Kolporter, Empik, Matras
 • imprezy i festiwale: Open’er Festival, Coke Live Festival, Selector Festival, Off Festival
 • inne: Sferis, punkty Era, stadiony piłkarskie

Gdzie mogę dostać kartę zbliżeniową?

Ciekawe rozwiązanie – Zbliżak

Szczególnie godnym polecenia jest pomysł ING Banku ŚląskiegoZbliżak. Jest to karta o funkcji karty zbliżeniowej (PayPass), ale w formie naklejki.
Możemy ją przykleić np. na odwrocie telefonu komórkowego, breloczka lub innej rzeczy, którą zawsze mamy ze sobą. Dzięki temu nawet na imprezie jesteśmy w stanie zapłacić za niewielkie wydatki.

Niestety, jako że jest to produkt niestandardowy ING Bank Śląski pobiera opłatę za wydanie Zbliżaka w wysokości 30 zł.
Karta wydawana jest na 12 miesięcy. Po tym okresie należy wyrobić następną.

Zbliżak - karta zbliżeniowa od ING Banku Śląskiego

Zamówić Zbliżaka możemy tylko po uprzednim założeniu konta osobistego w ING Banku Śląskim. Standardowa karta jaką oferują to Maestro PayPass, więc od razu dostajemy kartę 2 w 1 (debetowa + zbliżeniowa). I wyłącznie gdy chcemy kartę w formie naklejki składamy wniosek na Zbliżaka.

Moim zdaniem, jeśli Polacy przełamią strach przed kartami zbliżeniowymi to karty te staną się bardzo popularne (mają do tego potencjał). Głównie ze względu na możliwość płacenia za codzienne zakupy, strawy na festiwalach jak również stadionach piłkarskich i nie tylko.

 • X

  Tylko co w sytuacji gdy taką kartę zgubimy? Do czasu jak ją zablokujemy ktoś może sobie płacić tą kartą za swoje zakupy i wyczyścić nam konto.

 • @X: Tak samo jak zgubisz portfel 😛 a nawet mniej – bo masz dowód itp.
  Konta nie wyczyści, bo możesz przecież ustawić dzienny limit transakcji.
  Zbliżak ma bodajże ustawiony dzienny na 200 zł.

 • Jeszcze nie moge przelamac sie wobec zblizeniowych. Wg mnie sa niebezpieczne i.. zbyteczne.

  Wpisanie pinu to dla mnie tak, jak podpisanie sie na dokumencie, ze zatwierdzam transakcje. Zblizeniowka nie daje tego komfortu…

 • Spoko, nie wyczyści 🙂 Zanim znajdzie sklep gdzie personel będzie umiał obsłużyć tego rodzaju karty to na spokojnie zdążysz ją zablokować.

  Niestety dopóki personel nie będzie umiał (i chciał się nauczyć) obsłużyć terminali dopóty, ten typ płatności nie będzie popularny.

 • „Tylko co w sytuacji gdy taką kartę zgubimy? Do czasu jak ją zablokujemy ktoś może sobie płacić ”

  Karty można blokować telefonicznie, no i nie przesadzajmy z tym wyczyszczeniem – sklepów jest mało, trudno by było aż wyczyścić 😀

 • u nas prubowano to wprowadzic. Pojawily sie automaty na drive up w McDonbald, na stacjach benzynowych itd… wielka kampania reklamowa. Efekt nie ma po tym ani sladu, nikt tego juz nie oferuje. maszyny zdemontowano, sluch i slad po PayPass zaginal

 • @martiger: dzięki za głos z USA.
  Ale nie wydaje mi się, że „nie wypał” miałby przełożyć się na Polskę.
  Mimo wszystko dość odmienne kultury, u Was czeki dość długo królowały (obecnie?), czy dziwne zabawy w karty i karteczki 😉
  Mi nigdy nie przydała się VISA jako wypukła karta..

 • Pingback: Artykuł: Prezentacja nowego iPhone'a - relacja na żywo na MyApple - Strona 17()