Niezbędnik: edytor dla PHP

Niezbędnik nie miał być serią. Ale do poprzedniego artykułu narzędzia dla PHP pojawił się komentarz z pytaniem:
Może znasz jakiś edytor PHP z kolorowaniem składni i zawijaniem wierszy?

Widać, za dużo rzeczy uważam za oczywistości. Dzisiaj przedstawię Wam kilka propozycji IDE (Integrated Development Environment), które obsługują język PHP. Zacznijmy od wersji minimalistycznej.

Notepad++

Jak sama nazwa wskazuje jest to bardziej rozbudowany Notatnik z Windows. Notepad++ jest edytorem kodów źródłowych, który wspomaga nie tylko PHP, ale również HTML, JavaScript, CSS, Java, C++. I aby szybko coś dopisać w projekcie w wiadomym miejscu – wystarczy, ale tylko do tego.
Dostępne dla Windows

Pora na prawdziwe kombajny do programowania:

NetBeans

Swego czasu był to wyłącznie edytor/IDE dla języka Java.  Od wersji 6.5 NetBeans obsługuje również PHP. Od długiego czasu jest to moje jedyne zintegrowane środowisko do programowania w tym języku. Po wieku niemowlęcym radzi sobie wyśmienicie nie tylko z banalnym podświetlaniem składni, ale również podpowiadaniem, debuggerem i wszystkim czego potrzebuje programista (code coverage, unit testy, integracja MySQL, obsługa FTP/SFTP). Posiada również wsparcie dla frameworka Symfony, a wkrótce dla ZF.
Dostępny dla Windows, Linux, Mac, Solaris

Eclipse

Taki dziwny twór, ale warto wspomnieć. W środowisku PHP robił furorę przed NetBeans dla PHP, a po popularności na Zend Studio.
Eclipse posiada kolorowanie składni, asystenta kodu (podpowiadanie), debuggera. Również to IDE powstało początkowo z myślą o Javie.
Moim zdaniem jest bardziej zawodne od NetBeans, swego czasu wolniejsze (nie wiem jak obecnie). Ale ma swoje grono zwolenników.
Dostępny dla Windows, Linux, Mac

Zend Studio

Jeszcze kilka lat temu jedyne zintegrowane środowisko programistyczne dla PHP. Dopóki nie było oparte o Eclipse naprawdę królowało na maszynach programistów (wersja 5.5). Początkowe wersje „eclipsowe” były bardzo kulawe i ludzie zaczęli szukać alternatywy. Ale obecnie Zend stara się to nadrabiać (porównanie do Eclipse PDT). Zintegrowano Zend Studio z Zend Serverem, co upraszcza szukanie błędów. Dodatkowo ma wsparcie dla Zend Framework oraz PHP 5.3.
Jeśli ktoś ma zbędne $ 399.00 to gorąco polecam ze względu na bliską integrację z produktami PHP, jak również ułatwienia w refactoringu, generowaniu kodu, czy unit testach.
Dostępny dla Windows, Linux, Mac

Mam nadzieję, że ułatwi to Wam start z zaawansowanym programowaniem w PHP, gdzie nie mamy 1-2 klas, a setki i asystent kodu czy wsparcie dla refactoringu jest wręcz niezbędne.