mBank: jak ustanowić pełnomocnictwo do konta?

mBank - logoOd dłuższego czasu myślałem o ustanowieniu pełnomocnictwa dla moich głównych kont w mBanku.

Ostatnia tragedia pod Smoleńskiem tylko przyspieszyła moje działania, nie tylko związane z nadaniem pełnomocnictwa Agnieszce, ale również sprawy związane z ubezpieczeniem na życie.

Udzielenie pełnomocnictwa w mBanku jest bardzo proste. Przed jakimkolwiek działaniem musimy przygotować sobie dowód osobisty przyszłego pełnomocnika (w tym wypadku żony) + nazwisko panieńskie matki pełnomocnika.
Jak wspomniano w komentarzach: należy pamiętać, że śmierć właściciela teoretycznie blokuje konto, chyba że pełnomocnik przed oficjalnym zgłoszeniem do banku wykona jakieś operacje.

Jeśli już mamy te dane to dzwonimy na mLinię (ze stacjonarnego 801 300 800, z telefonu komórkowego 42 6 300 800).

Po poprawnej autoryzacji tele kodem wybieramy „0” i przedstawiamy sprawę konsultantowi. Jeśli padnie pytanie o rodzaj pełnomocnictwa prosimy o ogólne. Jest jeszcze rodzajowe np. dot. tylko karty debetowej.

Po poprawnym podaniu wszystkich danych, i gdy nasz pełnomocnik jest już klientem mBanku zostaną wysłane wiadomości e-mail: do właściciela rachunku oraz przyszłego pełnomocnika.

W e-mailu do nas „[mBank] – wniosek o ustanowienie pełnomocnictwa numer:” jest informacja o rozpoczęciu operacji. Natomiast do pełnomocnika wysyłana jest prośba o zalogowanie w internetowym serwisie transakcyjnym, gdzie czeka na niego kilka pytań (czy chce być pełnomocnikiem i dane się zgadzają).

Po wszystkim i upływie około 1-dnia wysyłana jest informacja do właściciela rachunku e-mail o treści:

Witamy,

Informujemy, że nastąpiło ustanowienie Pełnomocnictwo rodzajowe do dysponowania Rachunkiem do rachunku nr XXX

Tym samym pełnomocnik na swojej stronie transakcyjnej widzi już nasze konto i może wykonywać na nim operacje.

Ważna informacja: za jednym razem możemy ustanowić pełnomocnictwo tylko dla jednego konta.

Nie masz jeszcze konta w mBanku? Jest w pełni darmowe – załóż konto.

 • Dobre posunięcie z Twojej strony, w czasach których żyjemy przewidzieć wszystko – niestety nawet naszą własną śmierć.

 • Niestety, jesteś w wielkim błędzie. Pełnomocnictwo nic nie da, bo – tak wynika z prawa – WYGASA ono w momencie śmierci posiadacza rachunku. Rozwiązaniem jest dyspozycja na wypadek śmierci i to warto zrobić.

  pozdr

 • @Krasus: wygasa w momencie gdy bank dowie się o śmierci.
  Działa gdy leżysz w śpiączce lub banku nie poinformowała rodzina lub inne służby o śmierci.

 • @matipl No tak, masz rację;) Ważny jest moment dowiadywania się o śmierci przez bank. Ale wiesz jak jest, czasami mogą pojawić się życzliwi (różnie to w rodzinach bywa), którzy chętnie przyspieszą doręczenie do banku aktu zgonu;)

 • @Krakus: jasne, ale pełnomocnictwo to najłatwiejsza droga, gdyby nam się coś przytrafiło. Chociażby niemożność wrócenia do kraju z Indii z powodu chmury, zawsze pełnomocnik może jakoś zadziałać, a Internet wszędzie jeszcze powszechny nie jest.

 • I tu pełna zgoda:) Chodzi tylko o to, że po wypadku pod Smoleńskiem, wszyscy nagle zaczęli o tym mówić, m.in., że właśnie pełnomocnictwo zabezpiecza przy śmierci, a nie do końca tak jest. U Ciebie we wpisie też zabrakło jasnej informacji: że p. wygasa z chwilą śmierci. Chodzi o to, by edukując społeczeństwo dawać mu jak najpełniejszą informację, howgh.

 • @Krasus: nie odniosłem się dokładnie do konkretnej sytuacji po tragedii…
  Za chwile dorzucę jeszcze info w samym artykule.

 • Luz, fajnie, że o takich rzeczach piszesz 🙂

 • zaciek

  >Ważna informacja: za jednym razem możemy ustanowić pełnomocnictwo tylko dla jednego konta

  chodzi ci o konto czy rachunek?

 • @zaciek: rachunek, czyli osobny tel. dla eKonta, osobny tel. dla eMax+ itd.

 • Frail

  A może wiesz jak przebiega procedura jeśli osoba, którą chcemy uczynić pełnomocnikiem nie jest klientem banku i nie jest z nami spokrewniona? Pytam, bo właśnie takie pełnomocnictwo by mnie interesowało..

 • @Frail: Przy ustanawianiu pełnomocnictwa pokrewieństwo nie jest wymagane.
  Jeśli chodzi o osobę, która nie jest klientem banku po prostu trwa to dłużej.
  Kolejność kroków zbliżona jak w opisanej sytuacji powyżej, czyli krok 1.: dzwonisz na infolinię i składasz dyspozycję ustanowienia pełnomocnika.

 • Aga

  No prosze, przeczytalam artykul, a tu widze, ze to znajoma strona. Ale jako nie klient mBanku, pewnie bede miala pod gorke jako przyszly pelnomocnik.

 • Krzysiek

  OK, z przykrością muszę poinformować, że informacje tu zawarte są już nieaktualne.

  mBank w ramach uczenia się od najlepszych postanowił „ułatwić” (tak twierdzi Pani z mLinii, choć nie umie wytłumaczyć, na czym polega to ułatwienie) tę procedurę i teraz w trakcie składania wniosku o pełnomocnictwo trzeba podać pierdyliard informacji (nawet, jeśli pełnomocnik jest klientem mBanku) takich jak: PESEL, numer i seria dowodu, nazwisko panieńskie matki, imiona rodziców, adres zamieszkania, adres e-mail, numer telefonu kontaktowego, itd. Wszystkie dane są wymagane, więc mBank zakłada, że każdy musi mieć telefon czy adres e-mail.

  Co ciekawe (bardziej dla GIODO niż dla mnie) Pani z mLinii nie umiała podać informacji na temat tego, kto jest administratorem danych osobowych oraz jak będą przetwarzane. Informację taką można ponoć uzyskać dopiero po podaniu danych (ciekawa interpretacja).

 • Anka

  czy pełnomocnik moze miec wglad w kwote kredytu, która pozostała mi jeszcze do spłaty?