Red Hat Enterprise Linux 6 – wielkie zmiany

Red HatRed Hat w najnowszym wydaniu swojego głównego produktu – Red Hat Enterprise Linux (RHEL) wprowadził szereg ważnych zmian.

Red Hat postanowił zrezygnować z technologii wirtualizacji Xen. Xen został zastąpiony przez ostatnio szybko rozwijające się rozwiązanie KVM (omawiane na ostatnim Zimowisku Linuksowym).
Dzięki temu RHEL ma mieć lepsze wsparcie dla wirtualizacji, jak również cloud computingu.

Jest to chyba najbardziej zaskakująca decyzja w RHEL 6. Red Hat w ostatnim czasie coraz więcej uwagi przeznaczał KVM, aż do tego kluczowego momentu.
Dzięki przejściu na KVM nie będą już musieli dublować prac, a dodatkowo wirtualne maszyny na Red Hat powinny przyspieszyć.

Ciekawym nowym rozwiązaniem jest CFS (Completely Fair Scheduler), który zapewni bardziej dynamiczne rozłożenie obciążeń na zadania.

Domyślnym systemem plików staje się ext4 (zamiast ext3). To utwierdzi użytkowników, że ext4 jest już dorosłym system plików, pozbawionym błędów wieku niemowlęcego.
Ext4 o wiele lepiej radzi sobie z większymi zbiorami danych, ogranicza fragmentacją, tym samym przyspiesza operacje odczytu.

Źródło: Red Hat Enterprise Linux 6 Beta Available Today for Public Download

Tagged: