Dokładna prognoza pogody

ICM - Jednodniowa prognoza pogodyZ serwisu pogody ICM-u korzystam od kilku lat. Niestety widzę, że nawet ludzie zaprzyjaźnieni z Internetem korzystają z jakiś trefnych prognoz tygodniowych lub co gorzej miesięcznych.

Długookresowe prognozy pogody (np. tygodniowe) mają to do siebie, że są bardzo niedokładne. Mogą być ewentualnie wyznacznikiem średniej temperatury, ale na pewno nie wyznacznikiem zachmurzenia czy opadów.

Pogoda ICM jest to numeryczna prognoza pogody z tego powodu jest bardzo dokładna. Komputery obecnie są w bardzo dużym prawdopodobieństwie określić pogodę dzisiaj i jutro – model UM (prognoza 48h, siatka 4 km).
ICM posiada również model COAMPS (prognoza 84h), który pozwala wyznaczać prognozę na ponad 3 dni. Ale ze względu na duża siatkę (13 km) nie można jej ufać.

Powyżej tych czasów dzisiejsze komputery na podstawie zbieranych informacji nie są w stanie wyznaczyć prognozy pogody i termin powyżej 3 dni to zwykłe wróżenie z fusów.

Na co dzień korzystam z modelu UM dla Gdańska, Torunia i teraz Warszawy. Nigdy jeszcze się nie zawiodłem na tej prognozie (trzeba pamiętać że prognoza dla Warszawy czy Gdańska jest dla całego miasta, gdzie jedna dzielnica to niekiedy małe miasto).

Do sposobu czytania pogody trzeba się przyzwyczaić. Poziomo mamy oś czasu, natomiast pionowo różne siatki pogodowe (temperatura, opady, wiatr, zachmurzenie).
Może niektórym na początku będzie trudno, ale naprawdę warto przekonać się do numerycznej prognozy pogody.

 • Co do przydatności prognoz pogody z ICM może świadczyć że wojsko z nich korzysta przy np. planowaniu ćwiczeń skoku ze spadochronem.

 • Heh ja tez korzystam z ICMa ale sa dla mnie malo dokladne. W gorach pogoda zmienia sie jednak szybko, jak pisza czasami ze bedzie bez deszczu – pada, a jak pisze ze bedzie lekki deszcz – swieci slonce 😉
  Ale i tak uwazam ze sa najbardziej wiarygodne, a w gorach… no coz trzeba miec kurke p.deszczowa na kazdej wyprawie rowerowej 😉

 • @webit: ja dla pewności zawsze sprawdzam przed snem i przed wyjściem do pracy.

 • ICM mozna ufać, a do odczytania danych z wykresu nie trzeba się przyzwyczajac – to poprostu widać 🙂

 • anielski

  Dokladne prognozowanie powyzej kilku dni to nie jest problem z wydajnoscia dzisiejszych komputerow. To jest raczej problem matematyczny. Nawet niezwykle mala zmiana warunkow poczatkowych w symulacji moze dac totalnie inne wyniki (tzw. efekt motyla). Stad prognozowanie na dluzszy okres mija sie z celem.

 • @anielski: tak, użyłem skrótu myślowego.
  Na więcej dni się nie da ponieważ:
  – mamy problem ze zmiennością pogody
  – problem z zebraniem większej ilości danych z całego świata aby obliczyć pogodę dla regionu
  – obliczeniowość

 • A ja Wam powiem, że odkąd śledzę pogodę na ICM, to jeszcze nigdy się nie sprawdziła 😉 I nie mówię tutaj o pogodzie na kolejny dzień, ale nawet aktualne wykresy mijają się z tym, co widzę za oknem.

  Np. w tej chwili wg wykresów powinno u mnie w mieście padać: http://goo.gl/QjlZ

  A tymczasem za oknem pięknie przygrzewa słoneczko: http://goo.gl/LXT6

  Pozdrawiam!

 • @Łukasz: gdzie Ty deszcz widzisz na wykresie? Pokazuje, że może być lokalne oberwanie, ale nie musi 😛

 • meteo

  Możeby napisać app na iPada żeby ściągał świeży meteogram? Da rade to zrobić?

 • @mateo: nie widzę większego problemu, nie wiem tylko jak z udostępnianiem materiałów z mateo.pl