Dokładna prognoza pogody

ICM - Jednodniowa prognoza pogodyZ serwisu pogody ICM-u korzystam od kilku lat. Niestety widzę, że nawet ludzie zaprzyjaźnieni z Internetem korzystają z jakiś trefnych prognoz tygodniowych lub co gorzej miesięcznych.

Długookresowe prognozy pogody (np. tygodniowe) mają to do siebie, że są bardzo niedokładne. Mogą być ewentualnie wyznacznikiem średniej temperatury, ale na pewno nie wyznacznikiem zachmurzenia czy opadów.

Pogoda ICM jest to numeryczna prognoza pogody z tego powodu jest bardzo dokładna. Komputery obecnie są w bardzo dużym prawdopodobieństwie określić pogodę dzisiaj i jutro – model UM (prognoza 48h, siatka 4 km).
ICM posiada również model COAMPS (prognoza 84h), który pozwala wyznaczać prognozę na ponad 3 dni. Ale ze względu na duża siatkę (13 km) nie można jej ufać.

Powyżej tych czasów dzisiejsze komputery na podstawie zbieranych informacji nie są w stanie wyznaczyć prognozy pogody i termin powyżej 3 dni to zwykłe wróżenie z fusów.

Na co dzień korzystam z modelu UM dla Gdańska, Torunia i teraz Warszawy. Nigdy jeszcze się nie zawiodłem na tej prognozie (trzeba pamiętać że prognoza dla Warszawy czy Gdańska jest dla całego miasta, gdzie jedna dzielnica to niekiedy małe miasto).

Do sposobu czytania pogody trzeba się przyzwyczaić. Poziomo mamy oś czasu, natomiast pionowo różne siatki pogodowe (temperatura, opady, wiatr, zachmurzenie).
Może niektórym na początku będzie trudno, ale naprawdę warto przekonać się do numerycznej prognozy pogody.