Fotografia – tutoriale, wideo i nie tylko

Szeroki Kadr - Dobrze wykadrowany portal edukacyjny o fotografiiDzisiaj coś z innej bajki. Zauważyłem, że na blogu nie miałem jeszcze okazji polecenia Wam bardzo dobrej strony dla początkujących fotografów (foto-amatorów) i nie tylko.

Mowa o Szerokim Kadrze przygotowanym przez firmę Nikon. Jeśli nie posiadacie aparatu Nikona, bez obaw – serwis jest w miarę uniwersalny, ew. zdarza im się polecić coś z logo Nikona i tyle.

Przed rozpoczęciem omawiania Szerokiego Kadru polecam wszystkim założenie konta. Konto wspomaga „proces uczenia”. Po poznaniu tematu klikamy poznany i dzięki temu wiemy na jakim jesteśmy etapie.

Poradnik dla fotografów

Najciekawsza rzecz, z której korzystam to Poradnik. Poradnik podzielony jest w dwojaki sposób:

  • poziom (od amatorskiego do zaawansowanego)
  • typ (zagadnienia tech., poradniki wideo, porady tech., porady sprzętowe).

Dzięki temu w łatwy sposób jesteśmy w stanie określić co nas interesuje. Czy są to zagadnienia podstawowe, np. kadrowanie, fotografia dzieci, czy bardziej techniczne jak np. optyka czy high/low key.

Inspiracje dla fotografów

Kolejną sprawą wartą polecenia jest dział Inspiracje.  Pozycja obowiązkowa dla każdego fotografa amatora. Co miesiąc Nikon Polska przeprowadza wywiad, z którymś z polskich fotografów.
Nie jest to jeden typ fotografów. Do tej pory byli to m.in.  twórcy fotografii prasowych jak Tomasz Tomaszewski,  fotograficy jak Tomek Sikora, portreciści jak Bogdan Krężel czy foto-podróżnicy jak Paweł Chara.
Dział jest pełny inspiracji i pomagający Nam dokonać określenia jakie fotografie chcemy tworzyć.

Samolot w obłokach

Szeroki Kadr zamyka dział Społeczność, którego zadaniem jest zbieranie wszelkich dyskusji dot. porad, inspiracji z portalu w jednym miejscu. Trudno mi coś więcej na ten temat powiedzieć, ponieważ z niego nie korzystam.

Dla kogo?

Portal Szeroki Kadr wciąż jest rozwijany i co kilkanaście dni pojawiają się nowe porady, wywiady itp.
Może nieraz tematy są mniej interesujące (ost. katalogowanie zdjęć), ale każdy znajdzie na pewno odpowiedź na wiele pytań.

Jeśli lubisz robić zdjęcia w wolnym czasie na pewno powinieneś odwiedzić Szeroki Kadr. A jeśli Ci mało, jako społeczność i duży zbiór przykładów polecam forum Nikoniarze.