Zend Framework 1.11 krok w przyszłość

Zend FrameworkKto by przypuszczał, że Zend Framework 1.11 wniesie tyle świeżości.

Wczoraj została udostępniona jako wersja BETA1 i robi spore wrażenie.

Wsparcie dla wersji mobilnych (Mobile Support)

Prawdziwa rewolucja. Zend Framework 1.11 posiada wsparcie dla urządzeń mobilnych. Wszystko za sprawą Raphael Carles (CTO Interakting), który napisał Zend_Http_UserAgent. Nowy komponent ma za zadanie wykryć User-Agent’a oraz na tej podstawie sprawdzić możliwości urządzenia mobilnego. W łatwy sposób można dopisać backendy dla kolejnych urządzeń.

Dzięki wtyczce dla Zend_Application oraz Zend_View_Helper_UserAgent w łatwy sposób możemy dostosować generowane dane wyjściowe z uwzględnieniem urządzenia, dla którego serwujemy tą treść (różne layouty, obrazki itp.).

Zend_Cloud: SimpleCloud API

Podczas ZendCon 2009 ogłoszono prototyp SimpleCloud API. W tej wersji mamy pierwsze oficjalne wsparcie od strony Zend Frameworka zawarte w Zend_Cloud. Dzięki temu możemy w chmurze korzystać z:

  • Document Services (Amazon SimpleDB i Windows Azure’s Table Storage)
  • Queue Services (Amazon Simple Queue Service, Windows Azure’s Queue Service, Zend_Queue)
  • Storage Services (S3, Windows Azure’s Blog Storage, Nirvanix, lokalny system plików).

W ten prosty sposób możemy przenośić swoje dane pomiedzy różnymi adapterami. W ciągu kilku miesięcy powinny pojawić się kolejne adaptery.

Podziękowania dla: Wil Sinclair and Stas Malyshev, którzy zainicjowali Zend_Cloud

SimpleDB Support

Od teraz ZF ma wsparcie dla Simple Storage Service (S3), Simple Queue Service (SQS), oraz Elastic Cloud Compute (EC2). Jest wprowadzona obsługa wszystkich operacji na SimpleDB poprzez Zend_Service_Amazon_SimpleDb.

Podziękowania dla: Wil Sinclair

eBay Findings API Support

eBay od dawna posiada rozbudowane REST API pozwalające programistom tworzenie interakcyjnych aplikacji z dużą ilością danych. Nowy Zend Framework (1.11) zawiera Zend_Service_Ebay_Findings, które w pełni obsługuje eBay Findings API. Pozwala to na tworzenie zapytań przez programistów dot. szczegółów aukcji eBay z uwzględnieniem kategorii i słów kluczowych.

Podziękowania dla: Renan de Lima i Ramon Henrique Ornelas

Obsługa nowych formatów konfiguracji

Od samego początku konfiguracja Zend Framework oparta jest o Zend_Config oferującego adaptery: tablic PHP, XML, INI. Od teraz do tej listy należy dodać: YAML i JSON. Wow!

Yaml jest bardzo popularnym formatem konfiguracyjnym w frameworku Symfony. Od osoby przyzwyczajone do Yaml’i nie muszą się z nim żegnać podczas migracji na ZF.

Tak jak wcześniejsze adaptery, tak też Zend_Config_Yaml i Zend_Config_Json pozwalają na zapisywanie konfiguracji.

Podziękowania dla: Stas Malyshev (przy Zend_Config_Json pomagał również Sudheer Satyanarayana)

Skracacze URL-i

W tej wersji dodano również komponent Zend_Service_ShortUrl. Dzięki temu możemy skorzystać z zewnętrznych serwisów skracających linki.
W tym momencie posiada wsparcie dla http://jdem.cz oraz http://tinyurl.com.

Podziękowania dla: Martin Hujer

Dodatkowo

Poza tym w Zend Framework 1.11:

  • bezpieczeństwo: załatano kilka klas, które były narażone na wycieki informacji
  • wsparcie dla Dojo zaktualizowane do wersji 1.5.0
  • dodano helper widoku Zend_View_Helper_Gravatar, dzięki któremu możemy korzystać z avatarów przypisanych do użytkowników w serwisie Gravatar (dzięki Marcinie)

Pozostaje nam tylko czekać na oficjalne wydanie. A ci którzy mają więcej wolnego czasu proszę o testy i zgłaszanie błędów. Pomożecie nam wszystkim.