Materiały iTVP w YouTube = dostęp pod Linuksem

youtubeRynek VOD w Polsce zamknął się w 2 serwisach: Onet VOD i ipla. Dlaczego? Onet VOD jest w tej samej grupie co TVN stąd VOD jest pełne materiałów własne produkcji, a do tego np. South Park. Ipla natomiast jest tworem telewizji Polsat z nieograniczonym dostępem do ich produkcji i to od razu po premierze w telewizji.

Gdzie w tym zestawieniu TVP? TVP stworzył swój serwis iTVP jako jeden z pierwszych. Ale zamiast wprowadzić reklamy, pojawiły się opłaty. Zamiast ogólnie dostępnej technologii Flash weszli w układ z Microsoftem i DRM.

Z tego powodu jak już coś darmowego znaleźliśmy w iTVP trzeba było najlepiej uruchamiać w Internet Explorer.

Ale w najbliższych dniach wszystko się zmieni. TVP podpisało umowę ramową z YouTube, dzięki której w ich kanale YouTube nie tylko dostępnę będą zajawki, ale również pełne materiały wideo seriali i nie tylko. Do tego dzięki YouTube iTVP nie będzie już wrażliwe na system operacyjny, ani urządzenie. Witajcie użytkownicy Maków i Linuksów.

A plusy dla TVP? Zysk z reklam na YouTube, szybsze usuwanie nielegalnych kopii własnych materiałów na YouTube.

Mi się ta perspektywa podoba. Obecnie jak już jest włączony TV w domu to jest on zajęty przez córkę 😉 a na biężąco w TV i tak nie ma nic ciekawego. W większości seriale oglądam po czasie na ipla lub Onet. Teraz dojdzie kolejne źródło, z którego za pewne żona się ucieszy jak dodadzą M jak miłość na YouTube.