Nowy edytor wykresów w Google Arkuszach

Google LogoGoogle co jakiś czas dopracowuje funkcjonalność swojego produktu Google Dokumenty, który ma być alternatywą dla Microsoft Office. Ja jeśli nie muszę czegoś wydrukować tworzę wyłącznie w Google Docs – dzięki temu zawsze mam do nich dostęp. Najczęściej korzystam z arkuszy kalkulacyjnych i właśnie w nich wprowadzono wczoraj poprawki.

Google stworzył zupełnie nowy edytor wykresów. Teraz możemy skorzystać z rekomendacji, którego typu wykresu powinniśmy użyć, jak również dodano pełnowymiarowy podgląd wykresu i wprowadzono większą możliwość edycji wykresu.

Niektórym z Was mogą przydać się nowe typy wykresów: linia czasu (nie musimy już używać gadżetu), wykres ruchu,  wykres organizacyjny, który możemy również wykorzystać jako drzewo rodzinne.

Publikuj wykres

Nie tylko wprowadzono nowy edytor wykresów, ale również ułatwiono możliwość publikacji naszych dzieł dzięki dodaniu do każdego wykresu opcji „Publikuj wykres”. Po kliknieciu pojawi nam się gotowy kod HTML do wklejenia na stronę – proste.

Co ze starymi wykresami?

Należy je zaktualizować. Klikamy w menu wykresu i wybieramy opcję „Zaktualizuj wykres”. Obecnie można jeszcze cofnąć aktualizację poprzez Historię wersji lub Cofnięcie zmian. Docelowo prawdopodobnie zniknie taka opcja.

Ja swoje wykresy zaktualizowałem – nie zachwycają. Na pierwszy rzut oka są mniej czytelne (słupkowe i liniowe, szczególnie etykiety w nich). Jedyne co mi się podoba mi, to że mogę wykorzystać wykres linii czasu (gadżety były problematyczne).

Nowe fukncje dostępna są dla wszystkich wersji językowych. Również w Google Apps

Źródło: Using new visualizations to tell your story

Tagged: