88 poważnych błędów w kodzie Androida

Android - logoJak co roku firma Coverity przeprowadziła testy oprogramowania opensource. Wyniki zostały umieszczone w raporcie „Coverity Scan 2010 Open Source Integrity Report„.

Niestety raport nie jest pochlebny dla systemu operacyjnego od Google – Android. Raport w części dot. Androida skupia się na jądrze dostępnym w HTC Incredible Droid. W sumie aż 88 błędów zostało oznaczonych jako błędy wysokiego ryzyka. Między innymi są to błędy dot. niewłaściwego dostępu do pamięci. Lista błędów została przekazana do firmy Google.

Należy zaznaczyć, że liczba błędów znalezionych w Android jest niższa niż w większości projektów opensource.

Ale to nie ratuje sytuacji. Popularność Androida w tym wypadku jest jego problemem. Jest to pierwszy tak powszechnie używany system oparty o jądro Linuksa, tym samym o wiele bardziej narażony na szukanie i wykorzystywanie wszelakich dziur.

A pamiętajmy, że aktualizacje Androidów na wszelkiej maści telefonów nie są wydawane równolegle. Do tej pory Google nie zrobił z tym porządku, może ta sytuacja wymusi aby Google dogadał się z producentami telefonów.

Czy wkrótce czekają nas podobne dowcipy o Androidzie jak jeszcze kilka lat temu o Windowsie (ponad 90% rynku)? Pamiętajmy, że systemami niszowymi mało kto się zajmuje, ponieważ bardziej „przydatne” są błędy w popularnych systemach, gdzie na naszą korzyść działa efekt skali działania luki.

Źródło: Coverity: Android Has “88 High-Risk Defects”