Zostało tylko 5% adresów IPv4

WorldInternet rozrasta się coraz szybciej, natomiast miejsce w Sieci się kurczy. Codziennie powstają setki nowych stron i usług internetowych. Każda domena, aby poprawnie działać musi być „skojarzona” z adresem IP, aby poprawnie przekierować użytkownika na dany serwer. Co prawda da się uruchomić wiele serwisów pod 1 adresem IP, ale to nie jest rozwiązanie jeśli na świecie obecnie jest około 10 miliardów urządzeń mobilnych z dostępem do Sieci.

Niestety wciąż popularny jest protokół IP w wersji 4. Pula IPv4 to „tylko” około 4 miliardów adresów (232). Spokojnie taka ilość starczała na samym początku istnienia protokołu, chociaż już wtedy zaczęto wprowadzać rozwiązania ograniczające zapotrzebowanie na publiczne adresy IP.

Szybka popularyzacja sieci Internet oraz urządzeń mobilnych doprowadziły do przyspieszenia prac nad nowymi rozwiązaniami. Pod koniec lat 90-tych udostępniono protokół nowej generacji – IPv6. Operuje on adresami 128 bitowymi (2128) dlatego praktycznie lista adresów nie powinna się wyczerpać. Poza wielką pulą adresów nowy protokół internetowy (IPv6) przynosi obowiązkowe wsparcie dla IPSec czy identyfikację ruchu.

Niestety prace nad przejściem z IPv4 na IPv6 nie idą tak szybko na ile jest to potrzebne. Szacuje się, że ostatnie bloki IPv4 zostaną rozdane już w 2011 roku. W większości przypadków systemy operacyjne (Windows, Linux, Mac OS) są już przygotowane do nowych realiów, ale niestety nadal funkcjonuje wiele routerów ze wsparciem wyłącznie IPv4 czy w Sieci jest mnóstwo serwerów firm telekomunikacyjnych i hostingowych bez odpowiedniego wsparcia.

Dlatego wszystkich władnych serwerowniami i systemami uprasza się o przyspieszenie prac nad przejściem na IPv6. Pomoże to nam wszystkim.

Wikipedia: IPv6

Tagged: