Lonely Planet – przewodniki po miastach Europy dzisiaj za darmo

Lonely Planet - PragaAktualizacja 23/12/2010: dzisiaj wróciły już ceny, 4,99 Euro / szt


Niesamowite posunięcie Lonely Planet – wydawnictwa najpopularniejszych przewodników. Do końca dzisiejszego dnia można jeszcze wziąć z AppStore darmowe przewodniki po europejskich miastach.

Przewodniki Lonely Planet od początku tworzone były dla osób chcących zobaczyć niesamowite, ale mniej znane miejsca z mało zasobnym portfelem. Przez większość czasu istnienia tworzone były przez osoby same podróżujące po krajach i miastach, a później spisane.

Sam czytałem wersję papierową m.in. dla Chorwacji i podejście autorów jest naprawdę niesamowite. Niestety obecnie zdarzają się przewodniki Lonely Planet na niższym poziomie, pisane nieraz przez osoby, które ponoć nie odwiedzały osobiście danych miejsc.

Od pewnego czasu Lonely Planet publikuje również listy TOP 10, w tym roku na liście TOP 10 Europy Wschodniej znalazł się np. Toruń jako jedyne polskie miasto.

Czym charakteryzują się przewodniki Lonely Planet Mobile City Guides?

Przede wszystkim kopią z wersji papierowej punktów POI (Point of interest). Naprawdę niesamowity zbiór miejsc wart uwagi. Moim zdaniem mógłby powstać jako dodatek do nawigacji (np. Navigon), ponieważ standardowe są pełne miejsc dla mieszkańców, a nie turysty.

Nowa wersja posiada plany miast w wersji offline z prostą wyszukiwarką POI.

Świetne zdjęcia. Wersja tradycyjna co prawda nastawiona jest na tekst, ale w wypadku gdy już napotkamy zdjęcie jest naprawdę świetne, nietuzinkowe, oddające ducha miejsca. W wersji dla iPhone nie zawiedziemy się.

Lonely Planet w AppStore

Sprawdźmy w takim razie sami co oferują przewodniki. Dzisiaj za darmo mamy dostęp do 12 przewodników po:

Ja już skorzystałem (i do tego nadają się foldery wprowadzone w iOS 4). Mam nadzieję, że po Nowym Roku się przydadzą.

PS: 2010 Edition oznacza nową wersję, z nowym interfejsem oraz ze wsparcie dla iOS 4.