Rewolucja w fakturach! Od 2011 roku dostarczymy e-mailem

W chwili obecnej firmy, które nie posiadają kosztownych certyfikatów mogą wyłącznie nieoficjalnie dostarczać faktury VAT w formie elektronicznej Klientom, pod warunkiem że Klient we własnym zakresie je wydrukuje. Niestety mimo, że od kilku lat nie ma obowiązku podpisywania faktur niektóre skarbówki są zacofane (pozdrawiam), a nie każdy Klient ma „jaja”.

Natomiast od 1 stycznia 2011 roku bez dodatkowych kosztów zrobimy to całkowicie legalnie! Resort finansów zgodził się, aby można było faktury przesyłać w dowolny sposób, np. jako załącznik do e-maila lub faksem. Żadne kosztowne zabezpieczenia jak dotychczas nie są wymagane (np. podpis cyfrowy), można się przyczepić do fragmentu o sprawdzeniu autentyczności takiej faktury – ale to na razie pomińmy.

Zmieniają się również zasady przechowywania faktur. Od nowego roku możemy przechowywać wyłącznie w formacie PDF lub w dowolnych innym formacie. Nie ma z góry narzuconej wersji, papierowa czy cyfrowa. Najważniejsze, aby łatwo dało się daną fakturę odszukać.

Aby przesyłać faktury np. za pomocą poczty e-mail wcześniej trzeba uzyskać akceptację kontrahenta. Mam nadzieję, że tym razem Urzędy Skarbowe szybciej doinformują się o obowiązujących rozporządzeniach.