App Store dla Maka

Mac App Store - promoWczoraj Apple udostępnił aktualizację Mac OS do wersji 10.6.6, tym samym światło dzienne ujrzał sklep z aplikacjami dla tego systemu (plus zestaw poprawek samego systemu). Samo Apple opisała tak Mac App Store:

Odkrywanie programów dla Maca: możesz przeglądać polecane programy, zestawienia najlepszych oraz kategorie, a także wyszukiwać określone pozycje. Masz także dostęp do szczegółowych opisów programów, recenzji użytkowników oraz zrzutów ekranowych.
Zakupy i instalacja: możesz łatwo kupować programy ze swojego konta iTunes, a potem instalować je w jednym kroku i od razu z nich korzystać.
Uaktualnienia programów: Mac App Store pamięta wszystkie zakupione programy i powiadamia o dostępnych bezpłatnych uaktualnieniach dla nich.

Podsumowując: wersja dla Maka oferuje nam dokładnie takie same funkcje jak wersja dla iOS. Po aktualizacji ikona App Store pojawia się w systemowym docku. Aplikacja stara się wykryć zainstalowane wcześniej oprogramowanie. W sklepie widzimy wtedy przy nich „INSTALLED” (mam tak np. dla iWork ’09 czy Aperture).

App Store odniesie sukces?

Czekałem na tą aktualizację od… kilku lat. Zawsze brakowało mi centralnego sklepu w Windowsie. Trzeba było wertować Internet za pomocą Google. Przed stałym dostępem do Internetu w Polsce było lepiej – każdy numer miesięcznika komputerowego (np. PC World Komputer) posiadał odpowiedni niezbędnik. W dzisiejszych czasach znalezienie konkretnej aplikacji w Google wyłącznie po opisie funkcji graniczy z cudem. Google to wielki śmietnik.

W App Store mamy wszystko ładnie pogrupowane, prosto znaleźć klienta FTP, aplikacje biurowe itp. W tym momencie jest około 1000 aplikacji, z czego większość to gry.  Co najważniejsze (przynajmniej obecnie) niektóre programy w App Store są tańsze niż w Sieci:

  • Pixelmator z $ 59.99 na $ 29.99 (autorzy zapowiadają darmowy upgrade dla posiadaczy wcześniejszej wersji)
  • Aperture z $ 199.99 na $ 79.99
  • Apple Remote Desktop z $ 299.99 na $ 79.99

Poza tym sporo osób rzuciło się na darmowe oprogramowanie, np. Twitter for Mac oraz programy i gry, które wcześniej dostępne były w AppStore dla iOS (Evernote, Angry Birds). Aktualnie nie znajdziemy w sklepie TextMate, Cyberduck, Adium, produktów Adobe czy Microsoftu. Ale mam nadzieję, że z czasem się to zmieni. Na początku AppStore for iOS też był pusty.

Uważam, że sklep odniesie sukces. App Store jest pokroju repozytoriów dostępnych w dystrybucjach Linuksa. Teraz kolej na Windows?

Ceny w Mac App Store

Wg wstępnych wyliczeń ceny większości produktów mieszczą się w przedziale $10-50. Natomiast większość gier kosztuje $4-5.

Mac AppStore przez stronę internetową: Games

PS: Niektórzy widzieli w sklepie błąd We could not complete your App Store request. An unknown error occurred (100). Jest on spowodowany rzadkimi odwiedzinami swojego konta Apple. W międzyczasie wyszło nowe Terms and Conditions – receptą jest m.in. restart Maka lub przelogowanie się w iTunes.