MacBooki Pro z Thunderboltem, OS X Lion oraz iPad2

MacBook Pro (early 2011)Apple zafundował nam piękny koniec lutego. Oto w jednym tygodniu wprowadzono do sprzedaży nowe MacBooki Pro, zapowiedziano na 2 marca premierę iPada 2 oraz odświeżono stronę zapowiadającą Mac OS X Lion.

Dzisiejsze tempo rozwoju oprogramowania i sprzętu jest szalone. Kto kiedyś pomyślał, że co roku będzie widzieć nowe cuda (np. Thunderbolt) od razu dostępne w sprzęcie?

Mac OS X Lion (10.7)

Już wcześniej wspominano nam o nowościach jakie pojawią się w wersji 10.7, m.in.:

 • Mac App Store (już jest jako dodatek do 10.6)
 • Launchpad (wzorowane na ekranach z aplikacjami iOS-a)
 • Mission Control
 • lepsze wsparcie dla aplikacji pełnoekranowych (przykład w nowym iPhoto)

Teraz dodatkowo poznaliśmy więcej szczegółów:

 • gesty i animacje dosłownie żywcem przeniesione z iOS, teraz bez gładzika nie będziesz sobie wyobrażał życia. Na prezentacji wygląda to świetnie.
 • Auto Save – od teraz system operacyjny będzie czuwał nad zapisem w locie wszelkich dokumentów
 • Versions – jeśli wprowadzono auto-zapisywanie, trzeba mieć jakąś kontrolę nad wersjonowaniem. Tak, system opercyjny będzie służył za gigantyczne repozytorium (a’la SVN czy git). W prosty sposób będziemy mogli porównać zmiany, cofnąć się do innej zapisanej wersji. Interfejs wygląda podobnie do Time Machine.
 • Resume – nie lubisz restartować Maka, bo trzeba wszelkie programy, okno znów otwierać i przywracać na ulubione miejsce? Od wersji 10.7 już nie będziesz mieć zmartwień. Od teraz już nigdy nie będziesz musiał się tym martwić, po restarcie system przywróci wszystko na swoje miejsce
 • Mail 5 – program pocztowy wygląda teraz i funkcjonuje jak ten z iPada
 • AirDrop – proste udostępnianie swoich zasobów bezprzewodowo

MacBook Pro (early 2011)

Dla mnie to spore zaskoczenie. Bez prezentacji, rozgłosu z dnia na dzień pojawiły się nowe MacBooki Pro. Co w nich takiego nowego?

 • procesory Intela o kodowej nazwie Sandy Bridge (od modelu 2,3 GHz i5 Dual-Core do 2,2 GHz i7 Quad-Core)
 • Thunderbolt – nowa technologia przesyłu danych opracowana wraz z Intelem. Docelowo ma zastąpić wszelkie inne złącza
 • czytnik kart SDXC (było zwykłe SD)
 • kamera iSight rejestruje teraz obraz HD (720p)
 • FSB 1333 MHz (było 1066 MHz)
 • podstawowa karta graficzna to Intel HD Graphics 3000 (była NVIDIA 320M), w droższych modelach NVIDIA została zastąpiona przez AMD Radeon

Dodatkowo Apple zmieniło podejście w podawaniu czasu pracy na baterii. Od teraz podają czas pracy podczas surfowania za pomocą sieci bezprzewodowej. Nowe MacBooki Pro mają oferować 7 godzin surfowania po Sieci.

Ceny zaczynają się od $ 1199 (w Polsce od 5099 zł)

Thunderbolt

Thunderbolt to niesamowicie szybkie złącze (10 Gbps). 12x szybsze od Firewire 800 i 20x szybsze od USB 2.0. Jego fundamenty zostały oparte o PCI Express oraz DisplayPort.

Standardowo w Makach zastępuje złącze Mini DisplayPort. Dzięki przejściówkom może służyć jako HDMI, VGA, DVI (jak wcześniej). Ale również może służyć do podłączenia macierzy RAID, dzięki przejściówkom może służyć jako USB lub Firewire. Jeśli skorzystamy z adaptera Firewire możemy normalne spinać sieci jak poprzednio.

I najważniejsze: możemy do 1 portu podpiąć do 6 urządzeń dzięki mostkowaniu. W przyszłości Thunderbolt może zastąpić wszelkie inne porty, stając się naprawdę uniwersalnym złączem (nie to co wyszło z USB). Teraz ograniczeniem będzie komputer, a nie port.

iPad 2

Od kilku tygodniu Internet aż buzuje od plotek kiedy pojawi się iPad 2, jaki będzie. Teraz już wiemy na pewno – Apple zaprasza wszystkich 2. marca na konferencję pod hasłem „Come see what 2011 will be the year of„, a pod kartą z kalendarza skrywa się iPad.

Analitycy spodziewają się, że iPad 2 zaoferuje lepszy procesor, większą ilość RAM-u. I do tego przednią kamerę do rozmów FaceTime. Pojawiły się również plotki, że iPad 2 ma mieć matrycę o większej rozdzielczości i slot SD. Prawdopodobnie z tej okazji pojawi się iOS 4.3. A może wpakują tam dodatkowo nowe złącze Thunderbolt? Zobaczymy już za tydzień.