Adobe CS 5.5 i subskrypcje

Adobe CS 5.5 inDesign

W zeszłym tygodniu dostałem zaproszenie od Think Kong na prezentację nowego produktu firmy Adobe – CS 5.5. Termin – poniedziałek, 18:00. Niby pora spoko, bo po wszystkich innych obowiązkach, ale poniedziałkowa pogoda dawała się we znaki, nie tylko mi.

CS5.5 – to nowość?

Czy Adobe CS 5.5 to rewolucja, poważna zmiana? W żadnym wypadku, w mojej opinii jest to gonienie rzeczywistości, trendów. Tempo sprzed kilku lat, dzisiaj to lata świetlne.  Dobrze to widać po innej wielkiej korporacji – Microsoft. Molochy mają problem z byciem na bieżąco. Adobe CS 5.5 jest tylko odpowiedzią.

W tym kontekście wczoraj najbardziej podobał mi się inDesign. Poza dopracowaniem samej aplikacji wprowadzono Adobe Digital Publishing Suite. Teraz w bardzo prosty sposób naszą gazetę, publikację możemy wydawać np. na iPada kilkoma kliknięciami – prosto i tanio. Więcej nowości

W międzyczasie wspomniano o Photoshopie i jego integracja z urządzeniami mobilnymi. Chodzi o takie aplikacja na iPada jak Color Lava, Eazel czy Ideas. Dla mnie to czysty chwyt marketingowy. Ludzie z Adobe mieli problem aby tego używać, a co zwykli użytkownicy? Kto wymyślił, aby menu włączało się po naciśnięciu 5 palców na raz (!). Dodatkowo nie podoba mi się wymiana danych z Photoshopem. Nie jest to live, tylko trzeba wybrać na iPadzie odpowiednią opcję w stylu Wyślij.
Aby takie aplikacje były naprawde użyteczne powinno być bezpośrednio połączone z Photoshopem i służyły jako uzupełnienie, dodatkowy ekran. Największą nowością jest Photoshop SDK, który będzie drugim życiem tej aplikacji.

W Dreamweaver od zawsze (korzystałem z wersji 2.0, 1998) podobała mi się jedna funkcja – Design. Trudno mi sobie wyobrazić aplikację do tworzenia stron bez funkcji WYSIWYG (ang. What You See Is What You Get). I z tym radzi sobie doskonale do dzisiaj. Niestety reszta funkcji już nie robi na mnie takiego wrażenia. W większości i tak praca polega na klepaniu kodu, który tworzy się o wiele szybciej niż bawienie się w wyciskanie opcji. Wspomniano wczoraj chociażby o integracji z jQuery – na czym to polega? Pokazano podpowiadanie składni. Lepiej prezentowały się natomiast możliwości jQuery Mobile, którego elementy (switch itp.) znajdziemy w podręcznym panelu.

Na koniec wspomniano o Flash Builder. Ale za dużo nie ma co mówić – pomysł ciekawy (teraz łatwo wrzucić naszą aplikację na tablet), ale wolę używać pasywnych rozwiązań, nawet kosztem czasu przenoszenia aplikacji na inne urządzenia niż tworzyć automatyczny byt we Flashu – nadal wydajność tego wymysłu do mnie nie przemawia.

Kup Adobe na miesiąc – subskrypcje

Od wersji CS 5.5 będziemy mieli wybór co do licencji. Tak jak wcześniej – kupujemy i mamy aplikację, pakiet dożywotnio, albo kupujemy na miesiąc (lub jego wielokrotność). Opcja, którą Adobe powinno już dawno temu wprowadzić. Bardzo wiele firm potrzebuje specyficznego oprogramowania tylko do danego projektu, który trwa np. 3 miesiące i nie ma sensu wydawać 1000 Euro czy więcej. Moim zdaniem zmniejszy to też w pewnym stopniu piractwo programów od Adobe. Poniżej wybrane aplikacje:

Produkt Cena Subskrypcja 1 m-c Subskrypcja 12 m-c
CS 5.5 Design Std. $1,299 $99 $65 / m-c
CS 5.5 Design Premium $1,899 $139 $95 / m-c
Photoshop CS5 Ext. $999 $75 $49 / m-c
Photoshop CS5 $699 $49 $35 / m-c
Dreamweaver CS5.5 $ 399 $ 29 $ 19 / m-c

Z tego wynika, że od maja najbardziej opłacalnym zakupem będzie subskrypcja biorąc pod uwagę, że Adobe prowadzi roczny plan wydawniczy, a my chcemy mieć zawsze aktualne oprogramowanie. Subskrypcje będzie można kupić wyłącznie poprzez sklep Adobe Store, ceny w Europie będą podawane w Euro.

Oprogramowanie będzie można dopiero dostać od maja 2011 roku. Teraz wyłącznie preorder.

Pełny cennik subskrypcji Adobe