nginx 1.0.0

nginx - logo12 kwietnia 2011 przejdzie do historii, ponieważ ukazała się wersja 1.0.0 bardzo lekkiego, a zarazem wydajnego serwera webowegonginx.

Prace nad projektem trwały… 9 lat! Pierwsza publiczna wersja (0.1.0) została udostępniona 4 października 2004 roku. Mimo, że dopiero wczoraj została zaprezentowana wersja 1.0.0 to z nginx korzysta już  6,5% wszystkich stron internetowych. nginx jest produktem rosyjskim dlatego nie dziwi, że jego udział w Rosji to aż 46,9%.

Wszystko zaczęło się od rosyjskiego portalu Rambler.ru, który nie radził sobie z obciążeniem (w 2008 roku 500 mln żądań / dzień). Nowy web server miał być bardzo lekki, wydajny i radzić sobie z ogromnym ruchem. nginx wykorzystywany jest również jako reverse proxy server.

2 lata temu proponowałem Wam porzucić lighttpd, który często jest wykorzystywany wśród polskich developerów PHP jako zamiennik dla Apache – nginx różni się pod względem konfiguracji dość znacznie, stąd zapewne taki wybór. Mimo wszystko jego popularność mnie dziwi, ponieważ na świecie z lighttpd korzysta tylko 0,6% stron.

W Polsce nginx wykorzystywany jest m.in. przez nk.pl, JoeMonster.org czy grono.net.

Tagged: