Google zamyka kolejne projekty: Labs, Directory, Toolbar…

Google LogoGoogle wziął się ostro za zarabianie pieniędzy – tak mogę podsumować ostatnie posunięcia tej firmy.

Coraz bardziej widać wyłącznie jedno słuszne spojrzenie Google – zarabianie pieniędzy. Coraz mniej jest już projektów dla dobrej zabawy jak miało to miejsce kiedyś, a z których, z czasem powstawało coś pięknego. Czyżby pracownicy nie mieli już czasu na własne projekty?

Najbardziej dziwi ogłoszenie końca rozwijania słynnego Google Labs. To w nim wziął początek projekt Google Maps, Google Docs, Google Reader czy iGoogle (pełna lista).

Nie zobaczymy również już aktualizacji Google Toolbar for Firefox. Projekt zostaje zawieszony. Aktualna wersja jest zgodna tylko do Firefox 4 -> info od Google.

Coś jeszcze? O tak, drugi projekt stworzony przez Google – Google Directory został wyłączony. Projekt został uruchomiony w 2000 roku jako konkurencja dla najbardziej popularnego katalogu w sieci – Yahoo! Directory. Google w tamtym czasie wyróżniał się automatycznym rankingiem wyników.

Larry Page powiedział, że firma ma się teraz skupić na rdzeniu firmy (wyszukiwarka i reklamy), produktach które odniosły sukces (YouTube, Chrome, Android) oraz produktów z potencjałem (Google+, Commerce, Local).

Po tylu latach istnienia z Google wyszedł Microsoft 😉

PS: W maju Google ogłosił, że przestaje rozwijać inny świetny pomysł – Google News Archive, jest to archiwum gazet z ostatnich 200 lat. Do tej pory Google zgromadził archiwum z ponad 2 tys. gazet.