Darmowe IDE dla języka Pascal

Lazarus - Free Pascal ProjectPamiętacie jeszcze ten magiczny język – Pascal?

Na początku mojej drogi jako programisty (około 6-7 klasy) stworzyłem kilka ciekawych projektów w Pascalu. Była dostępna i baza danych oparta na plikach, i można było stworzyć ciekawy interfejs użytkownika. Obecnie zawsze mi się przypominają ten programy jak jestem w aptece (często królują aplikacje konsolowe)…

Sam Pascal nie wymarł. Ma swoich pasjonatów oraz firmy, które chętnie nadal tworzą w Pascalu czy jego następcy Delphi (Object Pascal). Obecnie jest na 12. pozycji najczęściej wzmiankowanych języków.

Zawsze natomiast sam język miał problem z „właścicielem”, właściciel IDE i języka zmieniał się co kilka lat. A teraz światło dzienne ujrzało darmowe IDE do tego języka, wzorowane na interfejsie Delphi 7 – Lazarus. Wśród dostępnych komponentów są m.in. popularne obecnie bazy danych, jak i te mniej jak np. FirebirdSQL.
Lazarus bez problemu powinien działać pod OS X, Linux czy Windows.

Lazarus jest dokładnie nakładką na Free Pascal, „wolny” kompilator Pascala i Object Pascala. Działa z powodzeniem na procesorach Intel x86, AMD64/x86-64, PowerPC, PowerPC64, SPARC, i ARM i ma wsparcie dla Linux, FreeBSD, Haiku, Mac OS X/iOS/Darwin, DOS, Win32, Win64, WinCE, OS/2, MorphOS, Nintendo GBA, Nintendo DS, i Nintendo Wii.

Jeśli nie zacząłeś swojej przygody z programowaniem polecam Lazarusa wraz z Free Pascalem.