Uważaj na nowości na rynku

MasterCard - PayPassParafrazując „uroczą” reklamę Biedronki: „Polacy tak mają, lubią nowości na rynku” chciałbym przestrzec dzisiaj przed pochopnymi decyzjami.

Jako miłośnik nowych technologii niechętnie to robię, ale muszę Wam odradzić zachłystanie się niepowtarzalnymi projektami, jakie pojawiają się w Polsce. Lepiej odczekać jakiś czas, zanim inni przetestują niż potem żałować.

mobiParking

Najpierw sprawa z minionej środy. W bardzo wielu miastach można za parking zapłacić poprzez mobiParking (m.in. w Warszawie, Trójmieście czy Toruniu). Cały mechanizm SkyCash (w ramach którego świadczona jest usługa) polega na doładowaniu wirtualnego konta, z którego później można zapłacić za parking lub bilet PKP.
Niestety w minioną środę nie wszystko zadziałało jak należy. Osoby, które włączyły naliczanie opłaty za parking (postój czasowy) nie mogły zatrzymać odliczania, tym samym obciążania swojego wirtualnego konta. Problemem okazały się serwery, które miały problem z dostępnością Internetu (?), a wielu osobom ogołociło to wirtualne konto.

Płatności zbliżeniowe

Prawie od samego początku mówi się o niebezpieczeństwie związanym z nowymi rodzajami kart płatniczych wyposażonych w technologię RFID (czy telefony z NFC) umożliwiające płatności zbliżeniowe. W dość prosty sposób można obciążyć naszą kartę, która schowana jest w torebce czy kieszeni. Równie prosto można skopiować taką kartę (w sklepie Google Play była aplikacja ułatwiająca kopiowanie). Najlepiej w takim wypadku nosić karty w aluminiowej osłonce (niektórzy preferują wydłubanie procesora lub przecięcia antenek).
Nie wierzysz, to chociażby obejrzyj to wideo z 2011 roku.

Chmura

Bardzo się cieszę, że w Polsce dzięki środkom z dotacji europejskich powstają takie firmy jak Oktawave, które oferują własne rozwiązania, technologie dot. chmur obliczeniowych, które mogą konkurować z największymi firmami na świecie. W tym roku szykuje się do premiery jeszcze jedna polska chmura. Ale nie o tym…
Chciałbym, abyśmy pamiętali historię nawet nie sprzed roku innej firmy, która oferuje chmurę obliczeniową – e24cloud.com. Niestety chmurą okazała się tylko w trakcie pisania marketingowych niusów. Niestety rozwalenie macierzy przez skok napięcie spowodowało, że osoby, które z niej skorzystały straciły dostęp do swoich danych na wiele dni, w trakcie których starano się odzyskać dane (więcej chociażby tu i tu).

Nie pisałem o tej awarii w czerwcu 2012 roku, ponieważ awaria może zdarzyć się każdemu. Miała ona miejsce w serwerowni Beyond, która trwała kilka godzin (nieudany test związany z zasilaniem), a dotknęła nie tylko e24cloud.com, ale również Wykop, NaTemat, Tablicę czy PayU.

Przed nami innowacje na rynku bankowym (np. nowy „uroczy” mBank czy pomysły Alior Banku), który chce być na czasie i integruje się jak może ze społecznościówką. Chciałbym abyście mieli na uwadze, że każdy system tworzy człowiek, który może się pomylić. Wystarczy że będzie to pomyłka w jednej linii kodu, a nam może spowodować wielkich kłopotów.