Debian 7 (wheezy) wydany

Debian - logoPoczątek maja zasypał miłośników open-source nowościami.

Po ponad 2 latach prac nad Debianem, oficjalnie 4 maja 2013 doczekaliśmy się kolejnej stabilnej wersji – 7.0 (wheezy). Debian 7.0 dostępny jest na 11 platform sprzętowych, a dodatkowo wersja dla i386 i amd64 posiada alternatywną wersję z jądrem FreeBSD.

Poza aktualizacjami pakietów (jak na Debiana przystało, pakiety nie są najnowsze – np. jądro w wersji 3.2) Wheezy przynosi kilka nowości. Najważniejsza to multiarch, który ma pozwolić instalować pakiety z różnych architektur na tej samej maszynie. Dodatkowo w Debianie 7.0 nie trzeba już dodawać zewn. repozytoriów dla obsługi multimediów – Wheezy posiada kompletny zestaw kodeków i narzędzi.

Poprzednia wersja (6.0 – squeeze) będzie wspierana jeszcze przez rok, do tego momentu mamy czas aby zaprzyjaźnić się ze zmianami, które niesie za sobą Debian 7.0.

OpenBSD 5.3

Jeśli już mówimy o BSD. 1 maja developerzy udostępnili OpenBSD w wersji 5.3. Przede wszystkim skupiono się na obsłudze większej ilości sprzętu, ale również dopracowano stos sieciowy. A najważniejsze, wraz z OpenBSD 5.3 udostępniono w końcu stabilną wersję serwera pocztowego OpenSMTP, która była rozwijana od 2008 roku.
W chwili obecnej OpenBSD może poszczycić się sporą ilością gotowych portów. Znajdziemy m.in.: MySQL 5.1, PostgreSQL 9.2.3, PHP 5.3, Apache 1.3, nginx 1.2, bind, jak również Gnome, KDE, Firefox 18 czy LibreOffice 3.6.

Linux 3.9

W Debianie Wheezy dostaliśmy jądro w wersji 3.2. Natomiast chwilę wcześniej Linus Torvalds udostępnił wersję 3.9 Linuksa. Poza licznymi poprawkami dodano obsługę KVM dla architektury ARM, możliwość uruchomienia kilku procesów nasłuchujących na tym samym porcie dzięki SO_REUSEPORT (ukłon ku wielordzeniowym serwerom), a dla użytkowników domowych pomyślano o PM_SUSPEND_FREEZE, które ma być lepszym sposobem na usypianie sprzętu.

Jeśli już testowaliście, którąś z nowości czekam na opinie.

Tagged: