Google: kolej na zamknięcie Checkout i Buzz

Google LogoNiestety przed nami kolejne zamknięcia projektów Google, które firma uznała za projekty bez perspektyw.

Myślę, że po Google Buzz nikt nie będzie płakał. Ba, pewnie spora część z Was nawet nie pamięta jak Google obiecywało, że Buzz zrewolucjonizuje rynek social networkingu. Nie wierzyłem w ten projekt od początku. Projekt to był nieprzemyślany zlepek usług Google, które docelowo miały zastąpić, zwolnić rozwój Facebooka.

Projekt przetrwał na rynku 1.5 roku. Od grudnia 2011 roku Google Buzz jest nierozwijany, a 17 lipca Google oficjalnie wyłączy serwis. Kilka dni temu Google poinformowało, że nasze dane, które są dostępne w ramach Google Buzz zostaną zarchiwizowane w ramach Google Drive.

Google Checkout

Więcej osób będzie niezadowolonych z informacji, że Google postanowił nagle zakończyć projekt Google Checkout, bez uprzedniego poczekania aż wykształci w pełni odpowiednik zamiennik (w domyśle Google Wallet). Może dla Polaków nie jest to znacząca informacja, ale sporo anglojęzycznego świata było zintegrowanych z płatnościami Checkout.

Google Checkout zaczynało w 2006 roku jako darmowy odpowiednik PayPal. Dzięki jednemu logowaniu w Google, mogliśmy dokonywać płatności w przeróżnych sklepach internetowych, do tego sprzedawca nie ponosił żadnych kosztów. Po wprowadzeniu w 2008 roku opłat boom na Google Checkout zmalał.

Sprawę utrudniło następnie wprowadzenie płatności mobilnych przez Google pod postacią Google Wallet (wtedy jeszcze w formie aplikacji na Androida). W pewnym momencie połączono Google Checkout z Google Wallet, ale formalnie nadal były to odrębne produkty. Google Checkout był dedykowany do płatności międzynarodowych, szczególnie w sklepach internetowych i niektórych własnych produktach, wcześniej zintegrowanych (np. Picasa Web Albums).

Należy pamiętać, że Google Wallet to nadal usługa działająca wzorowo w USA, ale poza już nie do końca (zresztą jak inne aplikacje Google na początku istnienia). Dodatkowo nadal w ramach Google wykorzystywany jest Checkout (ostatnio dostałem przypomnienie o płatności za storage z Checkout).

Google Wallet ma szansę na powodzenie – integracja z gmail, G+, Androidem, Chrome. Ale to nadal przyszłość. Tu i teraz jest to produkt, który nadal należy dopracować, po zamknięciu Google Checkout możliwe, że zostanie spora „dziura” – szczególnie na stronach, które integrowały się z tą usługą. Do listopada mają czas…