Adobe CC

Adobe Creative CloudW maju 2013 roku odbyła się konferencja Adobe MAX. Wtedy właśnie zapowiedziano, że Adobe kończy z linią produktów CS (Creative Suite, czytaj jako pudełkowe), a takie produkty jak Photoshop czy Premiere będą dostępne od tej pory w ramach chmury – CC (Creative Cloud).

Główna rzecz polega na zmianie sposobu sprzedaży produktów ze stajni Adobe. Od teraz nie kupujemy Adobe Photoshop, czy innego oprogramowania dostępnego wcześniej w ramach CS, ale wybieramy abonament który do nas pasuje:

  • € 24,59 brutto / m-c (za jeden program)
  • € 61,49 brutto / m-c (wszystkie CC, zobowiązanie na rok)
  • € 92,24 brutto / m-c (wszystkie CC, bez zobowiązań)

Dzięki temu Adobe chce wyeliminować pirackie kopie – niska cena wejścia, jak również centralne sprawdzenie czy mamy dostęp do danego pakietu.

Bardzo przypadła mi do gustu nowa aplikacja Instalatora poszczególnych programów – prosta, szybka, bez zbędnych okienek „Next”. Klikasz i masz wybrany program.

Skutkiem ubocznym są darmowe aktualizacje oprogramowania. Płacimy abonament i niczym się już nie martwimy.

Natomiast wczoraj zostało udostępnionych 15 programów w ramach CC. Adobe Photoshop CC to m.in.:

  • Camera Shake Reduction – korekta rozmyć wywołanych ruchem aparatu
  • Smart Sharpen – inteligentne wyostrzanie do walki z efektem halo i szumami
  • Camera Raw 8 – zmiany można zapisać jako filtr dla Photoshopa
  • Behance – integracja z serwisem dla kreatywnych osób (prezentacja portfolio)

i wiele innych. Pełna lista nowości na stronach Adobe. Warto zaznaczyć, że już nie ma podziału na Photoshop i Photoshop Extended. Wszystko jest w ramach jednego produktu.

Moim zdaniem to bardzo dobry ruch. Już od około 104 zł brutto / m-c możemy cieszyć się ulubioną aplikacją (za 260 zł całym pakietem). Wcześniej chociażby za Photoshopa musieliśmy zapłacić przynajmniej 2 500 zł i mało kto był skory do wykładania takich pieniędzy.

Tagged: