Apple Keynote: iPhone 5C i 5S

iPhone 5S

Wtorkowy keynote rozpoczął się od krótkiego podsumowania ostatnich wydarzeń. Pokazano kilka migawek z iTunes Festival, przedstawiono nowy Apple Store w Stanford (wolno stojący budynek, z 3. stron szkło). iPhone 5 okazał się najlepiej sprzedającym się modelem iPhone w historii firmy.

Tak samo jak podczas WWDC w czerwcu, tak samo teraz prezentacja Mentions w iOS 7 powoduje, że nadal widzę jak Apple ułatwia sprawy w banalny sposób.

iOS 7 będzie dostępny już 18 września za darmo dla iPhone 4 lub nowszy, iPad 2 lub nowszy, iPad mini, iPod touch (5th gen).

Aplikacje z iWork dla iOS to najlepiej sprzedające się aplikacje w kategorii productivity biorąc pod uwagę wszystkie mobilne platformy.
Dlatego, użytkownicy aktywujący urządzenia iOS po 1 września dostaną za darmo aplikacje z pakietów iWork i iLife (Numbers, Pages, Keynote oraz Movie i iPhoto). Moim zdaniem jest to ukłon w stronę Jobsa, który chciał aby urządzenia Apple stały się „cyfrowym hubem”. Sądzę, że niedługo czeka nas aktualizacja wspomnianych aplikacji.

iPhone 5C

iPhone 5 został zastąpiony przez iPhone 5C (5 Colors, niebieski, różowy, żółty, biały, zielony). Część Internetu powtarza slogan, że Apple skopiował kolory m.in. od Nokii. To nieprawda, przecież już w latach 90-tych po powrocie Jobsa do Apple cała firma zapełniła się kolorami (iMac G3, iPody).
iPhone 5C to nie tylko dodanie kolorów do poprzedniego modelu. To również nowa kamera/aparat FaceTime HD, nowa matryca, ogromna ilość obsługiwanych sieci LTE. Bateria jest pojemniejsza od poprzednika o 5%.

iPhone 5C

iPhone 5C dostępny będzie od 20 września, preorder od jutra (13 września).
Cena od $549.
Dostępny od 20 września: USA, Australia, Kanada, Chiny, Francja, Niemcy, Japonia, Singapur, UK

iPhone 5S

To przede wszystkim 3 zupełnie nowe kolory: srebny, złoty oraz Space Gray. Do tego Apple zmieniło procesor na nowy – A7, wyposażony w 64 bitową architekturę i nowy zestaw instrukcji.

Nowy procesor jest aż 40x szybszy od procesora w iPhone 1-generacji (Samsung 32-bit RISC ARM 1176JZ(F)-S, 620 MHz). Od procesora A6 (iPhone 5 / 5C)  nowy jest 2x szybszy. iOS 7 posiada pełne wsparcie dla 64-bitów. Bateria jest pojemniejsza od iPhone 5 o 10%.

W iPhone 5S znajdziemy również obsługę OpenGL|ES 3.0, dodatkowy koprocesor ruchu M7 odpowiedzialny za pomiar danych z akcelerometra, żyroskopu i kompasu (idealny do aplikacji fitness/zdrowotnych). Dzięki temu programiści mogą wykrywać jaki rodzaj ruchu użytkownik właśnie wykonuje. Z nowym koprocesorem jest zintegrowana aplikacja Maps, jak również sam system.

iPhone nie zapyta czy podłączyć do nowej sieci WiFi jeśli będziemy jechać samochodem.

Aparat fotograficzny

Nowy telefon to również świetny aparat fotograficzny. A to dzięki 5 elementowej optyce, świetle f/2.2, 15% większej matrycy przy zachowaniu dotychczasowej rozdzielczości 8MPix. Nie jest to oczywiście lustrzanka, ale niewiele już iPhone’owi brakuje do popularnych „małpek”, chociażby do Nikon 1, który posiada piksel wielkości 3.3 µm, a w iPhone 5S ma on wielkość już 1.5µm.

Do tego mamy automatyczną stabilizację obrazu, automatyczny balans bieli, automatyczną ekspozycję, dynamiczny zakres tonacji, macierzowy pomiar ostrości oraz automatyczne ostrzenie na podstawie innych zdjęć robionych niejako w tle.
Całość zamyka nowa lampa True Tone, która ma równoważyć różnice barw pomiędzy standardową lampą i barwą światła otoczenia. Dlatego nowa lampa składa się z 2 diód (ze światłem ciepłym i zimnym), dzięki temu uzyskujemy ponad 1000 kombinacji doświetlenia osoby/przedmiotu.

A to nadal nie wszystko. W iPhone 5S możemy skorzystać także z slow-motion 120fps, czy wyboru najlepszego kadru z serii zdjęć. Wow.

iPhone 5S - Touch ID

Touch ID

Touch ID to przede wszystkim niesamowicie szybka i bezpieczna metoda odblokowania telefonu. Można powiedzieć, że technologia ta polega na sprawdzeniu naszego odcisku palca. Sensor ukryty jest pod Home Button i nie ma znaczenia pod jakim kątem sczyta odcisk – zostanie prawidłowo rozpoznany.
Ale to nie wszystko. Touch ID może służyć również do autoryzacji zakupów w iTunes i App Store.

Dzięki dużej gęstości odczytu linii papilarnych ma to być bezpieczna funkcja. Dane odcisków są szyfrowane i dostępne tylko w specjalnej części procesora. Aktualnie te dane nie są dostępne dla innych aplikacji (brak SDK), nie są przegrywane do iCloud, ani wysyłane do Apple.

Natomiast po ponownym uruchomieniu urządzenia, lub nieużywania go przez 48h będziemy i tak proszeni o passcode. Ma być to forma dodatkowego zabezpieczenia.

Dzięki A7, nowej optyce i Touch ID nowy model mógł zostać spokojnie nazwany iPhone 6.

Cena od $649.
Dostępny od 20 września: USA, Australia, Kanada, Chiny, Francja, Niemcy, Japonia, Singapur, UK
Reszta świata: grudzień 2013

Inne zmiany

Dodatkowo wprowadzono:

  • Nowy kolor „Space Gray” również dla iPod nano, Touch i shuffle.
  • iPhone 5C case w cenie $29
  • iPhone 5S case w genie $39
  • iPhone 5C/S Dock w cenie $29 – dobry ruch, produkty dostępne dla lighting na rynku były kiepskie.
  • AppleCare+ do Europy, oraz dla iPodów (program wydłużający support do 2 lat)

Usunięto:

  • iPhone5
  • aplikację Cards (możliwe, że funkcje wysłania kartki pocztowej pojawią się w nowym iPhone dla iOS)