Zimowisko Linuksowe 2014 – notatki

Nie jestem standardowym uczestnikiem Zimowiska, co wynika za faktu jak głosowałem na prezentacje po spotkaniu.
Od kilku lat na co dzień korzystam z OS X, a Linuksem zajmuję się już tylko na serwerach. Tym bardziej uważam, że raz na jakiś czas solidna wiedza ze świata otwartego oprogramowania się przyda.

TeX i bezpieczeństwo

W piątek pojawiłem się, ponieważ sądziłem że będzie o silniku wyszukiwania Sphinx, a było o konwerterze Sphinx. Ale dzięki temu miałem namiastkę Bachotka (BachoTeX).

TeX nadal się rozwija, powstaje kolejne oprogramowanie wspierające twórców. A przy okazji Zimowiska dowiedziałem się, że jest sporo firm gdzie TeX używany jest chociażby do tworzenia dokumentacji, a nie tylko geeków (na dłuższą metę MS Word nie daje rady przy dokumentach powyżej 40 stron).

Przeciw wagą okazały się prelekcje o włamaniach i atakach. Moim zdaniem warto tutaj wymienić Marcina Stępnickiego (prezentacja), który przybliżył uczestnikom szewdzkie miasto Ludvika, i już jej byłego mieszkańca – Anakatę. Wspomniałbym również o prezentacji „Ataki DoS / DDoS” Roberta Jaroszuka, ale z pewnych wzgledów utajnił spotkanie 😉 Mogę tylko napisać – warto było.

Microsoft

Od kilku lat Microsoft stara się wspierać lokalne wydarzenia ze świata open source. Prelegent Microsoftu pojawia się już regularnie na PHPCon, a w tym roku wysłannik Microsoftu był również na Zimowisku Linuksowym.
Chciałoby się rzec, że wysyłają regularnie Ciemne Moce, aby zawładnąć światem Linuksa. Były również głosy, że MS zaczął się bać Linuksa. Moim zdaniem Microsoft zobaczył po prostu pieniądze, które płyną z open source (płatny support, tworzone płatne oprogramowanie za pomocą OS).
Dodatkowo Microsoft robi sporo dobrego za pomocą Microsoft Openness. Głównie z myślą o własnych projektach (jak chociażby Windows Azure), ale ważne że się włączają w rozwój wolnego oprogramowania (np. dodatki do jądra).

Prelekcję przedstawił Ryszard Dałkowski. Tak jak przyznałem już na Twitterze, jakość prezentacji, mówcy, informacji do podobnej prelekcji podczas PHPCon – niebo, a ziemia. Prezentacja była bardzo merytoryczna, Ryszard nie wdawał się w ideologiczne zaczepki, a na koniec mały bonusik – rozdał vouchery na darmowe testowanie chmury od Microsoftu przez 30 dni.

W tym miejscu warto wspomnieć, że minione Igrzyska Olimijskie relacjonowane przez NBC wykorzystywały właśnie usługi Windows Azure. W obróbkę danych multimedialnych odbieranych z Sochi zaangażowanych było ponad 10k rdzeni w chmurze.

Linux

Oczywiście Zimowisko Linuksowe, nie byłoby zimowiskiem gdyby nie pojawiły się tematy stricte Linuksowe.

Tomasz Torcz jak zwykle umiejętnie zaprezentował nowe trendy. Tym razem opowiedział o systemd (polecam). Natomiast Arkadiusz Chomicki przybliżył projekt Parallella, który wydaje się świetną alternatywą dla RaspberryPi, szczególnie gdy chcemy osiągnąć coś więcej.
Parallella posiada na pokładzie ARM 9 (Dual-Core), 16 lub 64-rdzeniowy koprocesor Epiphany, 4 złącza rozszerzające, 1GB RAM, plus standard (HDMI, USB, microSD). Parallele można prosto połączyć w klaster. Na kickstarterze był prezentowany klaster zbudowany z 42 płytek co dało łącznie 756 CPU (Epiphany).

Na zakończenie Kalina Detko opowiedziała jak zmieniała się jej praca jako admina na przestrzeni ostatnich lat. Mogliśmy razem z Kaliną powspominać czasy, gdy pracowało się w małej, „przy domowej” firmie, do momentu przejścia w „pełne korpo”, gdzie ZU żąda od admina konfiguracji nowych VPS w przeciągu kilku sekund pod nowy projekt / środowisko testowe.

Na koniec dodam, że jeśli nie znacie Linuksa warto się nim zainteresować. Microsoft już to zrobił, również IBM inwestuje w Linuksa (rozwija obecnie wersję dla platformy Power). Jest to spowodowane dynamicznym rozwojem hostingów chmurowych (tak naprawdę VPS-ów), gdzie w większości przypadków dominuje Linux. Również coraz popularniejsze wykorzystanie aplikacji mobilnych, które korzystają z przeróżnych API robi swoje.

W III kwartale 2013 roku systemy Linux stanowiły 28% wszystkich dochodów ze sprzedaży systemów operacyjnych. Rok wcześniej było to 21,5%.

Materiały z Zimowiska Linuksowego 2014