WWDC 2014 – Keynote (iOS 8 & OS X 10.10)

OS X - Finder

W poniedziałek (2 czerwca) odbyła się coroczna prezentacja firmy Apple w ramach WWDC. Mając na uwadze, że WWDC jest organizowane dla developerów a nie tylko konsumentów zaprezentowano o wiele więcej niż oczekiwałem.

Poza setkami nowych funkcji w API, i samych nowych API (np. dla domu) zaprezentowano udoskonalone  systemy iOS w wersji 8 oraz OS X w wersji 10.10.
Ludzie, którzy obawiali się, że OS X będzie wyglądał jak duży iOS mogą odetchnąć. Będzie o wiele lepiej, te systemy zaczną żyć w prawdziwym ekosystemie.

iOS 8

Do tej pory sprzedano 800 mln urządzeń z iOS, w tym 89% urządzeń korzysta z wersji iOS 7. Od poniedziałku dostępna jest pierwsza beta iOS 8, a jesienią odbędzie się oficjalna premiera.
Sporo osób było zaskoczonych faktem, że iOS8 będzie wspierało tak stare urządzenia jak iPhone 4S (z października 2011 roku), czy iPad2 (z marca 2011 roku).

Wygląd systemu zasadniczo się nie zmienił, ale dodano nowe funkcje oraz usprawnienia. Zacznijmy od nowości:

 • WiFi Calling
  Będzie można wykonywać połączenia głosowe via WiFi. Wsparcie dla tego rozwiązania ogłosiło już T-Mobile oraz Sprint w USA.
  W przypadku gdy w pomieszczeniu będziemy posiadać słabej jakości zasięg sieci telefonicznej lub zupełny brak, połączenia odbywać się będą za pomocą sieci WiFi.
 • Family Sharing
  Możliwość udostępnienia zakupionych rzeczy z iTunes, muzki, filmy, książki, programy członkom rodziny (do 6 osób) za darmo.
 • Health & HealthKit
  Program gromadzi informacje o ilości przebytych kilometrów, ciśnieniu krwi, wadze i innych parametrach naszej codziennej aktywności (z innych aplikacji za pomocą HealthKit).
 • HomeKit
  Specjalne API dla twórców sprzętów zajmujących się „inteligentnymi domami”. API obsługuje takie funkcje jak obsługę drzwi, świateł, kamer, termostatów, przełączników itp. I to wszystko będzie docelowo dostępne z jednej aplikacji.
 • Swift
  Nowy język programowania na urządzenia z iOS. Składnia wydaje się bardzo prosta, intuicyjna. Przypomina język naturalny. Od teraz Xcode będzie czuwał, czy programista nie spowoduje omyłkowo poważnego błędu, co zdarzało się dość często.
  Moim zdaniem Swift + Xcode (z Playground) spokojnie mógłby w szkołach zastąpić starego Żółwika.
  Już teraz w iBooks dostępne jest darmowe wprowadzenie do Swift.
 • Metal
  Chyba największa nowość tej konferencji, otwiera zupełnie nowe możliwości przed twórcami gier 3D
 • Controller forwarding
  Coś na co czekali gracze, będzie można skorzystać z kontrolera wpiętego w iPhone podczas grania na iPadzie czy Maku. Dodatkowo programiści będą mogli wykorzystać całe spektrum możliwości jakie daje iPhone (żyroskop, dotykowy ekran, etc.)

Zmiany:

 • Touch ID
  API dla developerów. Teraz aplikacje firmy trzecich będą mogły autoryzować się poprzez TouchID.
 • Siri
  Siri będzie teraz działać cały czas w tle, czekając na „Hey, Siri” który ją uaktywni. Rozpozna teraz piosenki (Shazam), dokona zakupów w iTunes, rozpozna mowę (funkcja dyktowania).
 • Notification Center
  Powiadomienia staną się bardziej interaktywne, np. bez otwierania dedykowanej aplikacji jesteśmy w stanie odpisać na wiadomość.
 • Mail
  Dodano funkcję minimalizowanie okna pisania wiadomości (gest w dół), szybkie oznaczania wiadomości jako przeczytane/usuwanie.
  Integracja z OS X, w każdej chwili możemy kontynuować pisanie wiadomości w OSX.
 • Spotlight
  Od teraz szuka automatycznie również w Internecie, iTunes, AppStore, lokalnych miejscach.
 • Pisanie
  Udoskonalono klawiaturę, jak i autosugestię.
 • Messages
  Usprawniono tworzenie i zarządzanie grupami konwersacji, dodano możliwość wysyłania wiadomości dźwiękowych (iMessages) oraz funkcję „Nie przeszkadzaj” dla konkretnej rozmowy.
 • AirPlay P2P
  Teraz parowanie będzie odbywać się bezpośrednio pomiędzy urządzeniami bez potrzeby używania tej samej sieci WiFi.
 • WebKit
  Ukłon w kierunku developerów, teraz poprzez API dostaniemy dostęp do takiego samego WebKit, z jakiego korzysta Safari, nie powinno być strat w wydajności.
 • Języki
  Obsługa dyktowania w nowych 24 językach (w tym j. polski).
 • Skróty na zablokowanym ekranie
  Użytkownicy testujący iOS8 w USA odkryli, że w momencie kiedy są w pobliżu np. Apple Store lub Starbucks na zablokowanym ekranie, w lewym dolnym rogu pojawia się ikona odpowiedniej aplikacji, dzięki której możemy od razu uruchomić program

OS X Yosemite

Obecnie OSX jest zainstalowany na 80 mln urządzeń, z czego 51% użytkowników korzysta z Mavericks (z Windows 8 korzysta 14% użytkowników MS).

Wraz z OS X Yosemite żegnamy się z kotami, OS X 10.10 to przede wszystkim nowy interfejs użytkownika. Pojawiły się przezroczystości, nowe ikony, oraz masa kolorów. Niektórzy mówią, że przypomina iOS7, dla mnie to po prostu lżejsze podejście do systemu operacyjnego i lepsza integracja ze światem mobilnym.
Nowy OS X posiada takie same wymagania sprzętowe jak poprzednik.

Nowości:

 • Handoff
  Możliwość przesyłania różnego rodzaju mediów pomiędzy urządzeniami z OSX i iOS (również powiadomienia, wiadomości, informacja o połączeniach).
 • iCloud Drive
  W końcu będziemy mogli bez problemu zajrzeć do naszej chmury iCloud. Poza dokumentami z przeróżnych aplikacji, będziemy mogli dodać dowolne pliki, które będą widoczne z OSX, iOS ale również z PC-ta z Windows.
  Na start 5GB za darmo, 20 GB za $0,99/m-c, 200GB $3,99/m-c
 • Maildrop
  Możliwość wysyłania wiadomości z załącznikami do 5GB, dzięki przechowywania załącznika w chmurze (iCloud). Jeśli odbiorca również używa programu Mail, nie zobaczy różnicy, inni dostaną odpowiednio spreparowany link wewnątrz wiadomości.
 • SMS-y
  W systemowym Messages nie tylko przeprowadzimy rozmowę przez iMesssage/Jabber, ale również odbierzemy i wyślemy tradacyjne SMS-y za pomocą AppleID powiązanego z telefonem

Ważniejsze zmiany:

 • Safari
  Szybsze, lepsze, ze zmienionym wyglądem.
 • Spotlight
  Wyświetlanie na środku ekranu, przeszukuje również zasoby Internetu, AppStore czy iTunes.
 • Notification Center
  Bliźniacze do tego z iOS 7, oraz dodano możliwość dołączania widgetów (kalkulator, czas na świecie, pogoda, plus otwarte API)

Wprowadzono również iCloud Photo Library, dzięki temu wszystkie zdjęcia (zrobione telefonem, aparatem etc) znajdą się w iCloud i będą dostępna w każdej aplikacji. Zastanawiam się czy Aperture doczeka się aktualizacji, a może iPhoto przejmie jego funkcję.

Pozostaje czekać na wrzesień, kiedy ujrzymy nowości sprzętowe już z nowymi systemami na pokładzie.