Netatmo Weather Station

Apple HomeKit (inteligentny dom) – jak zacząć?

Najpierw wyjaśnię – nie uważam, że obecnie mamy inteligentne domy lub inteligentne samochody. Są to nadal komputery po prostu odpowiednio przez użytkownika lub producenta zaprogramowane.
W większości przypadków projekt pod nazwą „inteligentny dom” nadal polega na położeniu szyny danych w całym mieszkaniu/domu, gdzie długość kabli mierzy się w kilometrach.

Jednak od kilku lat pojawiają się jaskółki w postaci urządzeń potrafiących się komunikować bezprzewodowo (Bluetooth, WiFi, Z-Wave). Do tej pory była to najczęściej prosta komunikacja, gdzie każde urządzenie posiadało własny panel sterujący lub aplikację na urządzenie mobilne.
Moim zdaniem wszystko zaczęło się zmieniać w pojmowaniu inteligentnego domu przez ludzi od zapowiedzi usługi HomeKit, która pojawiła się wraz z iOS 8 (wrzesień 2014). Na początku (iOS8 i iOS9) wyglądało to niemrawo i polegało głównie na udostępnieniu API w systemie operacyjnym, oraz koprocesorów kodujących transmisję urządzenie <> iOS.
Wraz z iOS10 (wrzesień 2016) na urządzeniach mobilnych pojawiła się natywna aplikacja – Home (Dom). Jest to swego rodzaju interfejs dla HomeKit API, które do tej pory istniało, ale potrzebowało aplikacji firm trzecich, aby poprawnie działać. I się zaczęło.

Eve Energy

Zaczynamy

Aby rozpocząc przygodę z HomeKit trzeba posiadać dowolne urządzenie (iPhone / iPad) z systemem iOS 10 (da radę na wcześniejszych wersjach, ale wszystko nie będzie ze sobą „rozmawiało” tak jak chcemy).
Ilość produktów wspierających HomeKit w USA jest już dość spora i z iOS 10 zaczęła szybko rosnąć (stacje pogodowe, włączniki naścienne, wentylatory sufitowe etc). Niestety w Polsce nadal dostępnych jest tylko kilnaście produktów wybranych firm:

  • Elgato (seria produktów Eve: Door & Window, Weather, Thermo, Room i Energy)
  • Netatmo (Weather Station, Welcome, Thermostat)
  • GerdaLock (inteligentny zamek)
  • Philips (oświetlenie / HUE)

I to naprawdę wszystko jeśli chodzi o polski rynek. Głównie oświetlenie i stacje pogodowe. Elgato dostarcza również prosty czujnik otwarcia/zamknięcia drzwi, okien itp.
Najtańszą opcją wejścia i wypróbowania świata HomeKit jest kupienie Elgato Eve Energy – jest to bezprzewodowy przełącznik do kontaktu. Dostępny w iSpot za 249,00 zł.

To co jest piękne w Apple to prostota w konfiguracji czegokolwiek. Wtyczkę Eve po prostu wkładamy do gniazdka, a w nią wpinamy dowolne urządzenie (np. lampa). Eve Energy domyślnie po włączeniu do kontaktu jest w trybie ON (włączony), dzięki temu możemy używać sprzętu w tradycyjny sposób.

Jeśli nasz model Eve Energy nie był jeszcze używany to po wykryciu przez aplikację Eve zostaniemy poinformowani o dostępnej aktualizacji firmware, dzięki któremu będziemy mieli pełne wsparcie dla iOS 10. Dopiero później możemy przejść do aplikacji wbudowanej Dom i postępować zgodnie z przewodnikiem (przepisanie lub zrobienie zdjęcia etykiecie z ID urządzenia).

Elgato Eve - aktualizacja firmware
Po włączeniu aplikacji Dom, klikamy w dodaj akcesorium i zobaczymy nowe urządzenia wykryte w naszej okolicy (wykorzystywany do tego jest Bluetooth, zasięg do 9-12 metrów).
Jeśli Eve Energy ma aktualny firmware, wszystko zadzieje się automatycznie, łącznie z podaniem domyślnej nazwy.
W aplikacji Dom mamy dostępne wyłącznie podstawowe funkcje dostępne dla każdego urządzenia, w tym wypadku ON/OFF. Ale sama wtyczka Eve Energy przekazuje również infromacje o chwilowym zużyciu prądu, prognozowanej kwocie oraz rocznym zużyciu. Aby zobaczyć te wszystykie informacje musimy skorzystać z aplikacji Eve.

Apple TV – reguły sterowania domem

Ale kogo na dłuższą metę interesowałoby tylko włączanie/wyłączanie urządzenia ręcznie przez telefon? Po kilku godzinach może się to znudzić.
Z pomocą przychodzi Apple TV 4. generacji. Jeśli już korzystałeś z Apple TV, to wiesz, że nie ma w niej aplikacji Home, ale najnowsza wersja oprogramowania (tvOS 10) obsługuje w pewien sposób HomeKit.
Dzięki aTV możemy nauczyć „inteligencji” nasze domowe sprzęty poprzez automatyzację zachowań – np. włączanie światła w akwarium o 7 rano.
Dodatkowo AppleTV po poprawnym złączeniu z domowym HomeKit służy za hub. Dzięki temu nasz telefon ze skonfigurowanymi urządzeniami nie musi być w zasięgu Bluetooth urządzeń, aby je monitorować, ponieważ robi to wtedy Apple TV. Dodatkowo możemy kontrolować nasze domowe urządzenia będać poza domem, ponieważ dzięki iCloud mamy dostęp do HomeKit z każdego miejsca z dostępem do Internetu.

Jeśli posiadamy telefon z iOS 10 oraz tvOS 10 to wszystko powinno zadziać się magicznie. Urządzenie z iOS po wykryciu w domu Apple TV (z włączoną funkcją iCloud z tym samym kontem co na telefonie) powinno dać nam pełen dostęp do zakładki Automation w iPhonie. Niestety u mnie wciąż tylko pojawiał się przewodnik zachęcający do posiadania Apple TV.

Próbowałem wg zaleceń Apple. Wyłaczyć i właczyć ponownie iCloud na telefonie oraz Apple TV. Niestety, to nie pomagało. W aplikacji Home, co prawda komunikat znikał z głównej strony, ale nie pojawiała sie odpowiednia sekcja na Apple TV (Home kit) w Ustawieniach, oraz wciąż był splash screen w sekcji Automation w aplikacji Dom na iPhone.

Dodatkowo iCloud po wyłączeniu i ponownym włączeniu, oraz włączeniu iCloud Photo Library na iOS, stwierdził że chce drugi raz wszystkie zdjęcia umieścić w chmurze, i rzecz jasna nie zmieści się materiał. Uroki „nowego” Apple.

AppleTV - po resecie na iOS10

Ostatecznie zresetowałem Apple TV (aplikacje, konfiguracje)… Przy okazji dowiedziałem się, że polepszono sposób pierwszej konfiguracji naszej przystawi do TV (jak na obrazku). Powtórzyłem kroki z podłączeniem się pod to samo iCloud co na telefonie… I pomogło. W telefonie pojawiłą się możliwość twrozenia automatyzacji (o zadanej porze, w odpowiedzi na informacje z innych czujek, czy gdy wracamy do domu – lokalizacja).
Niestety czasami zdarza się (co kilkanaście dni), że mimo włączenia wszystkich urządzeń Apple niestety lampa podłączona do Eve Energy nie wyłącza się i rybki mają dłuższy dzień. Wtedy raz jeszcze wchodze w Automation wybieram poszczególne zachowania i raz jeszcze zatwierdzam – pomaga.

A może coś tańszego?

Wtyczka Elgato Eve jest dobra na początek, ale przydałoby się do pełnej automatyzacji dorzucić kilka urządzeń. Niestety produkty nie są tanie, a wybór jest ograniczony.
Zastanawiam się czy niedozbierać środków i może wejść w system Fibaro oparty o Z-Wave.
System Fibaro - centralka, czujki, aplikacje
System sam w sobie posiada stację kontrolującą (taki odpowiednik Apple TV ale z aplikacją), ale nie jest kompatybilny z HomeKit. Aby móc korzystać natywnie na urządzeniach Apple trzeba zainwestować np. w Rasperry Pi i postawić tam homebridge. Służy on za mostek imitujący hub z obsługą HomeKit, gdzie po drugiej stronie może być Fibaro, jak również inne urządzenia bez wsparcia HomeKit, ale np. z WiFi.

Minus niestety jest cena – prawie identyczna z urządzeniami wspierającymi HomeKit natywnie. Wydaje mi się, że wykonanie produktów Fibaro mimo wysokiej ceny niestety jest ze średniej półki. Poza tym od prawie 2 lat Fibaro nie pokazało żadnego nowego produktu – katalog jest zamknięty i może nas w przyszłości ograniczać.
Plusem na pewno byłoby dożywotnie działanie oprogramowania, bez patrzenia czy Apple się nie rozmyśli, ponieważ większość topologii działa w uniwersalnej technologii Z-Wave (868,42 MHz), a centralka Fibaro działa niezależnie. Dodatkowo Fibaro ma sporo elementów montowanych wprost do puszki oraz elementów niedostępnych w HomeKit w Polsce (czujnik dymu, wody, ruchu).
Trudna decyzja, ponieważ każde urządzenie kosztuje przynajmniej 200 zł. Czas pokaże czy zostanę przy jednej wtyczce czy…