Elgato Eve

HomeKit – nowe urządzenia

Na początku stycznia odbyły się targi CES 2017 (Consumer Electronics Show) w Las Vegas. Corocznie producenci pokazują na nich masę elektroniki, często tylko dodając do starych modeli nowe funkcje. Poniżej przedstawiam urządzenia, które wspierają lub dostały wsparcie HomeKit i możemy się ich spodziewać na europejskim rynku.

Mixtile Hub

Jak zapewne już wiesz rynek smart-urządzeń robi się coraz większy, a jednocześnie jest kilka konkurujących ze sobą technologii, które mają plusy i minusy.
Aby takie systemy jak ZigBee czy Z-Wave mogły porozumiewać się z HomeKit (łatwa obsługa urządzeń z telefonu) do tej pory musieliśmy stawiać własne mostki pomiędzy technologiami (np. homebridge).
Ale teraz każdy będzie mógł posiadać urządzenia z obsługą różnych protokołów, a jednocześnie wszystkie te urządzenia będzie mógł bez większego problemu używać dzięki Mixtile Hub.

Cena: ~ $150
Premiera: ~ marzec 2017
Więcej: Smart Home Bridging Solution Mixtile Hub at CES

Fibaro - Motion Sensor

Fibaro – linia produktów HomeKit

Pod koniec 2016 roku Fibaro zaprezentował odpowiedniki swoich urządzeń (Z-Wave) dedykowane technologii HomeKit, które zostały również pokazane na CES.
Najważniejszy nowy produkt moim zdaniem to Flood Sensor – czujnik zalania, pierwszy taki ze wsparcie natywnym HomeKit w Polsce. Zasilany jest bateryjnie, pięknie wygląda i można go schować pod wanną jeśli tylko jest w zasięgu huba.
Drugim produktem wartym uwagi jest Motion Sensor. To piękne urządzenie to równocześnie detektor ruchu, czujnik temperatury oraz natężenia światła. 3 urządzenia zapakowane w jedno. Dodatkowo posiada akcelerometr, dzięki któremu wiemy czy ktoś nie przemieszcza urządzenia.

Cena: 259-299 zł
Premiera: już dostępne
Więcej: Fibaro – HomeKit

Elgato Eve Extend

Osoby, które korzystają z HomeKit po pewnym czasie zauważają, że jedno AppleTV jako centrum zarządzania infrastrukturą to za mało. Bluetooth – motor napędowy HomeKit jest zarazem ogromną zaletą (niski pobór energii, prostota użycia) a zarazem wadą (zasięg). Niestety często zasięg Bluetooth nie daje rady i np. akcesorium w kuchni albo zewnętrzny czujnik temperatury nie działa poprawnie.
Rozwiązanie tego problemu przynosi firma Elgato prezentując Eve Extend. Eve Extend zasilane jest poprzez microUSB i do poprawnego działania potrzebuje tylko WiFi.

Cena: nieznana
Premiera: nieznana

Elgato Eve Aqua

Firma Elgato zaprezentowała także czujnik zalania. Nie jest tak ładny jak produkt Fibaro, ale Eve Aqua również zasilany jest bateryjnie i działa przy wykorzystaniu Bluetooth.

Cena: nieznana
Premiera: nieznana