Flickr ograniczy darmowe konta do 1000 zdjęć

W kwietniu 2018 roku Flickr został przejęty przez SmugMug. Początkowe miesiące nie przyniosły wiekszych zmian.
Nadal wszyscy mogli cieszyć się darmowym limitem 1 TB pojemności na zdjęcia, który został ustalony w 2013 roku. Był to czas kiedy przesiadłem sie zupełnie na platformę Flickr.
Oferta 1 TB do mnie nie przemówiła, bo wcześniej Flickr oferował za darmo… nieograniczoną przestrzeń, ale prezentował oglądającym tylko 200 ostatnich zdjęć.

W 2013 roku przekonał mnie redesign serwisu. W końcu zrobił się intuicyjny, wprowadzono strumień zdjęć, lepszą prezentację i łatwiejsze zarządzanie materiałem. Pojawiły się również wtyczki do popularnych programów (nieistniejącego Aperture, czy Lightroom).

SmugMug i powrót do korzeni

Nowy właściciel (SmugMug) odnalazł się w nowej rzeczywistości i zaczyna patrzeć na ekonomię, jak również na społeczność Flickr.
Dlatego od 8 stycznia 2019 roku konta darmowe zostaną organiczone do 1000 zdjęć/filmów (najstarsze nasze materiały zostaną usunięte 5 lutego 2019). Jest to mimo wszystko lepsza oferta niż przed 2013 roku (200 zdjęć), ale moje ponad 60 małych albumów przekracza tę ilość dwukrotnie.
Ruch ten ma rówież zachęcić do interakcji i inspiracji pomiędzy użytkownikami, aby serwis Flickr służył temu co dawniej – dzieleniem się zdjęciami, komentarzami fotografów, budowaniem społeczności (polscy użytkownicy mogą to kojarzyć z nieistniejącym już DigArt, które było podobnym miejscem).
Czy mnie to martwi? Nie, ponieważ głównym biznesem SmugMug jest właśnie serwowanie zdjęć i to pozwala mieć nadzieję, że Flickr będzie jeszcze długo żył i nie podzieli losu np. Picasy od Google.

Twoje zdjęcia były CC?

Jeśli udostępniałeś zdjęcia na licencji Creative Commons, to są one bezpieczne i nie znikną:

Anything uploaded with a CC license before November 1, 2018, won’t be deleted, but users will need to upgrade to Pro to upload more than 1,000 photos or videos.

Ale jeśli chcesz wgrać kolejne (ponad limit) to niestety musisz mieć konto Pro.

Konto Pro znów modne

To co zostało usunięto w 2013 roku – konta Pro – znowu wraca. Przez długi czas istniał plan, który był moim zdaniem bezużyteczny – Ad-Free. Usuwał wyłącznie reklamy i to za $49.99 (!). Nic więcej.
Nowe konta Pro dają nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia/filmy, usuwają reklay oraz dają dostęp do zaawnsowanych statystyk konta. A na początku 2019 roku dla użytkowników Pro zostanie zwiększony limit długości filmów z 3 do 10 minut.

Jeśli nie mieliście konta Pro w Flickr to do 30 listopada za roczne konto zapłacicie tylko $34.99 (~ 130 zł). Standardowa cena roczna to $49.99.