Po wielu miesiącach oczekiwania, niespodzianie w poniedziałek Apple wypuścił nowe wersje swoich systemów operacyjnych iOS/tvOS/watchOS/iPadOS 14.5 oraz MacOS w wersji 11.3. Są one dostępna dla wszystkich obecnych urządzeń, które posiadały poprzednią najnowszą wersję.
iOS 14.5 zainstalujemy na iPhone 6S i nowszych (oraz iPod touch 7h), iPadOS 14.5 zainstalujemy na iPad mini 4, iPad 5, iPad Air 2 i nowszych (oraz wszystkie iPad Pro).
Natomiast wersję systemu na zegarek (watchOS 7.4) wgramy tylko na Apple Watch serii 3 i nowszych, a tvOS 14.5 na Apple TV HD i Apple TV 4K.
Mimo, że są to zmiany klasy minor (Major.Minor.Patch) przyniosły one sporo nowości i na nich się skupię.
Prywatność
Moim zdaniem najważniejszą zmianą jest wymuszenie przez Apple właściwego podejścia do prywatności przez programistów aplikacji na systemy Apple.
Od nowych wersji poza wprowadzeniem funkcji App Tracking Transparency, która wymaga, aby aplikacje prosiły użytkowników o pozwolenie na śledzenie ich w innych aplikacjach i witrynach, wprowadzono również App Privacy.
Każda aplikacja dodawana teraz do sklepu AppStore musi zaprezentować nam czy będzie nas śledzić i zbierać o nas informacje, i jeśli tak to dokładnie jakie. Dzięki temu możemy sugerować się przed pobraniem aplikacji nie tylko ceną, oceną, funkcjonalnością, ale również informacją jakimi danymi dzielimy się z firmą trzecią korzystając z danej aplikacji.
Odblokowanie iPhone’a za pomocą Apple Watch
W przypadku gdy mamy zasłoniętą twarz i nie możemy odblokować telefonu za pomocą Face ID od teraz, jeśli jesteśmy posiadaczami Apple Watch, możemy odblokować telefon nic nie robiąc. Wystarczy, że zegarek jest z nami.
Aby funkcja zadziałała musimy posiadać przynajmniej Watch serii 3, telefon z Face ID, oraz zaktualizowane urządzenia do najnowszych wersji.
Funkcję znajdziecie w telefonie: Ustawienia -> Face ID & Kod. I tam obecnie znajduje się sekcja „Odblokowuj, używając Apple Watch” (Unlock with Apple Watch).
Kalibracja balansu koloru w AppleTV
Nowa funkcja dostępna jest dla wszystkich AppleTV, które otrzymały wersję tvOS 14.5. Aby skorzystać z tej funkcjonalności musimy dodatkowo posiadać telefon z iOS 14.5 oraz Face ID.
Funkcja balansu koloru (Colour Balance) pozwala zmierzyć obecny balans koloru naszego telewizora i stworzenia jakby osobnego profilu koloru w AppleTV. W trakcie badania balansu koloru AppleTV na telewizorze wyświetla m.in. kolory RGB, a telefon wysyła wyniki wprost do urządzenia. I faktycznie w moim wypadku zaproponował profil delikatnie poprawiający odwzorowanie kolorów i jasności.
AppleTV – integracja z innymi głośnikami
Do tej pory w AppleTV mieliśmy możliwość wyboru wyjścia audio w 2 opcjach: głośniki TV lub HomePod (jeśli takie posiadamy).
Od wersji tvOS 14.5 w sekcji wyjścia audio pojawiła się opcja „Inne głośniki bezprzewodowe”, gdzie mamy do wyboru wszystkie głośniki w naszej sieci, które obsługują AirPlay (np. firmy Sonos).
macOS i sparowane HomePody
Mimo, że Apple wstrzymało sprzedaż dużych HomePodów to same głośniki nadal są wspierane i dostają aktualizacje.
Ale to nie wszystko – wraz z macOS 11.3 pojawią się wszystkie HomePody (duże, małe, sparowane) w opcjach wyjścia dźwięku systemowego. Wcześniej były dostępne tylko w aplikacji Music.
Wszystkie nowości i poprawki bezpieczeństwa
Zachęcam do zapoznania się z pełną listą zmian w poszczególnych systemach:
W szczególności zachęcam, aby zobaczyć jak dużo błędów bezpieczeństwa zostało przy okazji poprawionych: