ZF: instalacja & tworzenie nowego projektu

Zend FrameworkIle razy tworzyłeś nowy projekt na bazie Zend Frameworka? W moim wypadku odpowiedź brzmi: wiele razy.
Za każdym razem zastanawianie się co skopiować, jakie podstawowa wersje plików zostawić, no i trzeba od nowa stworzyć hierarchię katalogów.

Do tej brudnej roboty mamy od wersji Zend Framework 1.8 pomocnika – Zend_Tool i trochę zmienione podejście co do bibliotek ZF.
Aktualnie (w Zend Server w standardzie) zaleca się posiadanie jednych źródeł Zend Framework na maszynę, a nie jak było wcześniej kopiowaliśmy te kilkanaście MB do każdego projektu. Dostosujmy naszą maszynę developerską do pracy z jedną wersją ZF. Poniżej w bardzo skróconej wersji przedstawię Wam jak zainstalować ZF i stworzyć jedną linijką poleceń cały nowy projekt oparty o Zend Framework.

Najpierw musimy sprawdzić, jaki include_path posiada nasz PHP:

Jeśli powyższe polecenie (php -i) nie działa, musimy zainstalować konsolowego klienta PHP (często paczka php-cli).
Widzimy powyżej, że PHP przetrzymuje ładowane pliki w /usr/share/php. Ściągamy aktualna wersję ZF i rozpakowujemy z niej katalog library/Zend do /usr/share/php/Zend. Fanstatycznie, możesz teraz pozbyć się z każdego projektu osobnej kopii ZF.

Następnym krokiem jest sprawienie, aby automagiczny skrypt Zend Frameworka działał nam z konsoli.
W moim wypadku (Debian) posiadam katalog /usr/lib/php5, gdzie skopiowałem z paczki ZF 2 pliki:

  • bin/zf.php
  • bin/zf.sh

Abyśmy mogli posługiwać się skryptem „zf” bez podawania zbędnej ścieżki gdzie się znajduje musimy stworzyć link symboliczny:

Teraz w dowolnym miejscu naszego systemu będziemy mogli posługiwać się poleceniem „zf”, tworząc np. nowy projekt. Ale najpierw sprawdźmy czy wszystko działa poleceniem sprawdzającym wersję Zend Framework:

Jeśli widzimy powyższy komunikat (ew. z inną wersją) to wszystko działa i możemy przejść do stworzenia naszego projektu. Posługujemy się do tego naszym skryptem:

Tak oto stworzyliśmy w pełni funkcjonalny projekt oparty o Zend Framework. Możemy do niego w jednej shella linijce dodać np. nowy kontroler wraz z potrzebnym widokiem:

W ten oto sposób mamy stworzoną podstronę Contact i możemy od razu sprawdzić czy działa wchodząc na nasza-maszyna.com/contact

Dostępne polecenia zf: create [view,controller,action,module].
Osobiście na razie korzystam tylko z automatycznego tworzenia nowego projektu, jakoś nie mogę się przekonać do korzystania z konsolki do rozbudowy projektu.