Polska jak zwykle inna: SMTP na 587 porcie!

Telekomunikacja PolskaA co, Polska zawsze musi się wyróżniać! I nikt się nie zastanawia jakie to koszty produkuje. Tematem wpisu będą działania Telekomunikacji Polskiej S.A. w „zwalczaniu niechcianej poczty” .

TP jako dostawca Internetu do wielu domów od 1 grudnia 2009 roku blokuje możliwość korzystania z SMTP, które domyślnie działa na porcie 25. Tym samym jeśli korzystasz z poczty elektronicznej za pomocą programu pocztowego bez szyfrowania, to nie będziesz mógł wysłać żadnej poczty. Dopóki nie zmienisz w ustawieniach portu SMTP na 587.
Oczywiście TP wyszła z założenia, że każda firma oferująca skrzynki e-mail dokona takiej zmiany po SWOJEJ stronie 25 -> 587.

Bezpiecznie (sic) mogą się czuć osoby, którym usługodawca poczty udostępnia/wymusza korzystanie z szyfrowanego (SSL) połączenia podczas wysyłania (np. Google).
Ja, całe szczęście od kilku lat korzystam tylko z klientów webowych (gmail), gdzie sytuacja mnie nie dotyczy. Jestem ciekaw do jakiego czasu, przecież powszechnie wiadomo, że wiele robaków porozumiewa się po porcie 80 (WWW).

Najgorsze w tym jest to, że istnieje kilka o wiele lepszych sposobów na walkę z użytkownikami zawirusowanymi, niż odcinanie polskich użytkowników Internetu od usług. Całe szczęście wiele firm szyfruje połączenie i nie korzysta się z portu 25.

Porty zmieniają:

Zamiast powłączać połączenia szyfrowane z uwierzytelnieniem, to nie… Nikt nie pomyślał, że jeśli wszyscy przejdą na inny port, to złośliwe oprogramowanie również? Yahoo korzysta z portu 587 zamiast 25 od kilku lat.