120 Mbps coraz powszechniejsze w Polsce

upcW 2008 roku pisałem o planach UPC, które chciało oferować dostęp do Internetu o prędkości 120 Mbps w Naszej części Europy.

Wtedy UPC zapowiadało ceny rzędu 200 Euro. Obecnie oferta UPC  Internet Fiber Power 120 kosztuje tylko 200 zł (upstream 10 Mbps).

Czy komuś są w ogóle potrzebne takie zawrotne prędkości? Jeśli jest taka możliwość, to czemu nie. Dzięki temu nie musimy przejmować się jednoczesnym strumieniem wideo i przeglądaniem stron, o ściąganiu plików w tle nie wspominając.

Widać, że konkurencja UPC wychodzi z podobnego założenia. Od tego roku również Aster wkracza do gry oferując pakiet internetowy TwójExtraŚwiat. W dzień Aster oferuje „zaledwie” prędkość rzędu 60 Mb/s, ale za to w nocy walczy z UPC jak równy z równym dając 120 Mb/s (upstream 6 Mbps).
Ceny są zbliżone i w Aster za ofertę 60/120 Mbps zapłacimy około 200 zł. Chociaż Aster zarzeka się, że jest w stanie oferować obecnie łącza o prędkości 1 Gbs (oferta dla klientów biznesowych).

Niestety Multimedia Polska, która posiada również spory kawałek Polski pod swoimi kablami, na razie unika walki z konkurencją dając klientom wyłącznie łącza o prędkości 6 Mb/s.

Pomyśleć, że jeszcze 10 lat temu w Polsce miała premierę usługa SDI od TP SA, gdzie na każdym robiła wrażenie prędkość 115 kb/s.