PHPCon Poland 2010 – jak było?

phpcon 2010W miniony weekend poza The Bug Hunt Days odbywała się również pierwsza polska konferencja poświęcona językowi PHP.
Głównym organizatorem był Darek, który działał w ramach PLUG (Polish Linux User Group). Dzięki temu panowała świetna atmosfera, a nie sztywna i pod krawatem 😉
A cena była wręcz darmowa, jak za 3-dniową imprezę (około 250 zł).

Najpierw może o miejscu – fantastyczne. Święty Krzyż,oddalony od Warszawy niecałe 200 km. Urokliwe i spokojne miejsce. Do tego hotel/ośrodek z dala od zgiełku. Poza prelekcjami dało się miło wypocząć, czy przespacerować na „galerię widokową”.
Jedynym minusem były przerwy w dostępie do Sieci (problem z relacją na żywo m.in. na blipie) oraz dziwne zachowania telefonów komórkowych (na górze nie było problemów).
Album zdjęć: Święty Krzyż (flickr), Świety Krzyż (picasa)

Samą konferencję dość trudno mi ocenić. Doszedłem do wniosku, że albo były takie banały, albo mój poziom nie jest za bardzo przeciętny. Chyba więcej „podstaw” powinienem poruszyć na blogu
Katygorycznie nie podobała mi się prezentacja BoBsoNa. Potraktował uczestników z góry, jako Jegomość wszechwiedzący, do tego swego rodzaju podsumowanie: proceduralne programowanie jest lepsze od obiektówki – koniec kropka.

Najlepiej, pewnie z powodu tematu, oceniam wykład eRIZ’a (Systemy cache’owania danych w PHP) oraz Mariusza Gila (PHP i memcached, zaawansowane przypadki użycia).
Warta odnotowania jest również prezentacja prawnika Krzysztofa Siewicza o konstruowaniu umów.

Złotym sponsorem był Microsoft. Większość uczestników do wykładów Michała Żylińskiego z Microsoftu podeszło nieufnie.
Poza kilkoma wpadkami Michał Żyliński otworzył mi oczy – Microsoft pracuje nad dziesiątkami fantastycznych projektów, nie wiem czemu w Polsce są tak mało znane.

Piątkowy wieczór zakończony był lighting-talks, które się odpowiednio rozkręciły. Natomiast w sobotni wieczór zorganizowany był grill i nie tylko. Kto chciał mógł poruszyć dodatkowe tematy.
Prawie wszystkie posiłki, jak się posłuchało były tak naprawdę rozmowami kuluarowymi.

Na chwilę obecną udostępniliśmy 6 wykładów, docelowo będą wszystkie. A poniżej macie kilka moich zdjęć z samej konferencji.
O konferencji PHPCon Poland 2010 napisał również Zyx, jeden z prelegentów.

Album zdjęć: PHPCon Poland 2010 (flickr)