AirPrint – jak podłączyć drukarkę?

AirPrint - iOS 4.2Na początku tygodnia poinformowałem Was o oficjalnej premierze iOS 4.2. Jedną z nowości jest AirPlay oraz AirPrint.

AirPlay działa bez problemu (pod warunkiem, że mamy urządzenie z 2009), ale z AirPrint są problemy.W Sieci, jak i w komentarzach do wpisu o iOS pojawiły się pytania jak sprawić, aby iPhone czy iPad dogadał się z naszą drukarką. Apple nie dał recepty jak radzić sobie z problemami i nie powiedział jak ta usługa działa w szczegółach.

Steve Jobs powiedział tylko, że wystarczy mieć drukarkę wpiętą do sieci, a w telefonie włączyć Wi-Fi – wszystko powinno działać bez żadnej konfiguracji. Jak jest naprawdę? Są 2 możliwości skorzystania z AirPrint:

  • we wrześniu Apple oznajmił, że HP z technologią ePrint jako pierwsze jest wspierane przez AirPrint bez pomocy urządzeń firm trzecich (są to drukarki HP Photosmart *, HP LaserJet Pro). HP ma sukcesywnie udostępniać nowe firmware dla kolejnych modeli
  • w innym wypadku nasza drukarka musi być podpięta do Mac OS 10.6.5 lub Windows z iTunes 10.1 (usługa Bonjour)

W wersji 10.6.5 beta AirPrint działało bez problemu. Niestety w oficjalnej wersji już nie. Prawopodobnie lada chwila (grudzień) ukaże się wersja 10.6.6 wraz z Mac App Store oraz lepszym wsparciem AirPrint.

Do tego czasu możemy sami podmienić odpowiednie pliki w Mac OS X: Enabling Airprint in Mac OS X 10.6.5 lub skorzystać z darmowego programu, który zrobi wszystko za nas – AirPrint Hacktivator

Ja uruchomić AirPrint w Windows: How to Enable AirPrint Service on Windows 7/Vista/XP (32-bit/64-bit)?

Wiele osób ma podłączone drukarki w domu czy w firmie za pomocą modułu Ethernet lub bezpośrednio do routera (np. Apple Airport). W tym momencie na takich drukarkach nie podrukujemy. Ewentualnie możemy dla Maka zainstalować odpowiednie programy i udostępniać sieciową drukarkę przez komputer – ale jaki to ma sens.